Wyj±tkiem jest roszczenie o zado¶æuczynienie w przypadku, gdy zosta³o ono uznane na pi¶mie lub gdy za ¿ycia poszkodowanego zosta³o wytoczone powództwo o zado¶æuczynienie.
Do dziedziczonych roszczeñ nale¿y tak¿e roszczenie z art. 446 § 3 k.c., który ustanawia prawo najbli¿szych cz³onków rodziny zmar³ego do stosownego odszkodowania w przypadku pogorszenia siê ich sytuacji ¿yciowej - potwierdzi³ to S±d Najwy¿szy m.in. w uchwale 7 sêdziów z dnia 13 listopada 1969 r. (sygn. akt II CR 326/69, OSP 1971, nr 7, poz. 140). Roszczenie to jest dziedziczone w szczególno¶ci, gdy zostanie wcze¶niej wytoczone powództwo o stosowne odszkodowanie.
Obowi±zek naprawienia szkody obejmuje wszelkie koszty wynik³e w wyniku ¶mierci poszkodowanego.
Stosownie bowiem do art. 446 § 1 k.c., je¿eli wskutek uszkodzenia cia³a lub wywo³ania rozstroju zdrowia nast±pi³a ¶mieræ poszkodowanego, zobowi±zany do naprawienia szkody powinien zwróciæ koszty leczenia i pogrzebu temu, kto je poniós³.
Niezale¿nie od tego, i¿ spadkobiercy nabywaj± spadek w stanie istniej±cym w chwili jego otwarcia, a wiêc w chwili ¶mierci spadkodawcy, prawo spadkowe przewiduje, ¿e w sk³ad spadku wchodz± tak¿e niektóre obowi±zki, które wprawdzie nie obci±¿a³y spadkodawcy, bo nie wynika³y ze stosunków prawnych istniej±cych za ¿ycia spadkodawcy, ale powsta³y w zwi±zku z jego ¶mierci± lub pó¼niej i zaliczane s± do d³ugów spadkowych.
I tak, stosownie do art. 922 § 3 k.c., do tej grupy obowi±zków (d³ugów spadkowych) nale¿± koszty pogrzebu spadkodawcy w takim zakresie, w jakim pogrzeb ten odpowiada zwyczajom przyjêtym w danym ¶rodowisku (tj. wydatki poniesione na wykup miejsca na grób, trumnê, ceremoniê pogrzebow±, wystawienie nagrobka itd.).
Odpowiedzialno¶æ za d³ugi spadkowe
Stosownie do art. 924 k.c. spadek otwiera siê w chwili ¶mierci spadkodawcy i w tym momencie, zgodnie z art. 925 k.c. spadkobiercy nabywaj± spadek, a wiêc na spadkobierców przechodz± prawa i obowi±zki zmar³ego podlegaj±ce dziedziczeniu i istniej±ce w chwili otwarcia spadku.
Jako roszczenia maj±tkowe, co do zasady, do spadku wchodz± zarówno prawa jak i obowi±zki wynikaj±ce ze stosunków zobowi±zaniowych i dziedziczeniu podlegaj± obowi±zki niezale¿nie od ¼ród³a ich powstania - dotyczy to tak¿e ¶wiadczeñ nale¿nych z tytu³u umowy ubezpieczenia, jak i roszczeñ o zwrot nadp³aconych sk³adek, czy te¿ roszczenia zak³adu ubezpieczeñ o zap³atê sk³adki.
Je¿eli spadek dziedziczy kilku spadkobierców, ka¿dy z nich, w chwili otwarcia spadku, nabywa okre¶lony u³amkowo udzia³ spadkowy oraz odpowiednie udzia³y w przedmiotach nale¿±cych do spadku - dochodzi wówczas do powstania wspólno¶ci maj±tku spadkowego okre¶lanej w czê¶ciach u³amkowych.
Na wniosek spadkobierców mo¿e doj¶æ do dzia³u spadku, tj. stwierdzenia nabycia poszczególnych przedmiotów wchodz±cych do spadku. Art. 1034 § 1 k.c. stanowi, i¿ do chwili dzia³u spadku, spadkobiercy ponosz± solidarn± odpowiedzialno¶æ za d³ugi spadkowe.
W konsekwencji, w wyniku przej¶cia praw i obowi±zków zmar³ego na spadkobierców, obowi±zek zap³acenia sk³adki nale¿nej z tytu³u udzielanej przez zak³ad ubezpieczeñ ochrony ubezpieczeniowej spoczywa na spadkobiercach.
Istot± solidarno¶ci jest to, i¿ wierzyciel - w tym przypadku zak³ad ubezpieczeñ mo¿e ¿±daæ ca³o¶ci lub czê¶ci ¶wiadczenia od wszystkich d³u¿ników ³±cznie, od kilku z nich lub od ka¿dego z osobna, a zaspokojenie wierzyciela przez któregokolwiek z d³u¿ników zwalnia pozosta³ych.
Wszyscy spadkobiercy, którzy nabyli spadek, s± d³u¿nikami solidarnymi, przy czym je¿eli jeden ze spadkobierców spe³ni ¶wiadczenie, mo¿e ¿±daæ zwrotu od pozosta³ych spadkobierców w czê¶ciach, które odpowiadaj± wielko¶ci udzia³ów.
Z uwagi na wprowadzenie odpowiedzialno¶ci solidarnej spadkobierców, zastosowanie bêd± mia³y tak¿e przepisy art. 366 i nast. k.c.
Zgodnie z § 2 przepisu art. 922 k.c., od chwili dzia³u spadku spadkobiercy ponosz± odpowiedzialno¶æ za d³ugi spadkowe jedynie w stosunku do wielko¶ci swych udzia³ów, zatem od tego momentu spadkobierca mo¿e odmówiæ spe³nienia ¶wiadczenia w wysoko¶ci wy¿szej, ni¿ odpowiadaj±cy wielko¶ci jego udzia³ów.
Wykazanie praw do spadku
W przypadku wyst±pienia szkody, zak³ad ubezpieczeñ jest zobowi±zany do wyp³aty odszkodowania w³a¶cicielowi zniszczonej rzeczy, a pó¼niej jego spadkobiercom. Jednak spadkobierca, aby skutecznie doj¶æ praw wynikaj±cych z dziedziczenia winien je wykazaæ postanowieniem o nabyciu spadku.
Stosownie bowiem do art. 1027 k.c. wzglêdem osoby trzeciej, która nie ro¶ci sobie praw do spadku z tytu³u dziedziczenia, spadkobierca mo¿e udowodniæ swoje prawa wynikaj±ce z dziedziczenia tylko postanowieniem o stwierdzeniu nabycia spadku albo zarejestrowanym aktem po¶wiadczenia dziedziczenia.
Zak³ady ubezpieczeñ najczê¶ciej wstrzymuj± siê z wyp³at± odszkodowania do momentu okazania przez spadkobiercê postanowienia o nabyciu spadku; ubezpieczyciel ma tak¿e mo¿liwo¶æ z³o¿enia przedmiotu ¶wiadczenia do depozytu s±dowego.