Warto zauwa¿yæ, i¿ o ile roszczenia o naprawienie szkody jako ¶ci¶le zwi±zane z osob± zmar³ego najczê¶ciej nie s± dziedziczone, o tyle obowi±zek odszkodowawczy zmar³ego sprawcy szkody na spadkobierców przechodzi.
Kolejn± grup± praw i obowi±zków niewchodz±cych w sk³ad spadku s± prawa i obowi±zki, które z chwil± ¶mierci spadkodawcy przechodz± na oznaczone osoby niezale¿nie od tego, czy s± one spadkobiercami. Istnieje wiele przepisów wskazuj±cych jako spadkobierców konkretne osoby, jak na przyk³ad przepis art. 691 § 1 k.c., stanowi±cy, i¿ w razie ¶mierci najemcy lokalu mieszkalnego w stosunek najmu lokalu wstêpuj±: ma³¿onek niebêd±cy wspó³najemc± lokalu, dzieci najemcy i jego wspó³ma³¿onka, inne osoby, wobec których najemca by³ obowi±zany do ¶wiadczeñ alimentacyjnych, oraz osoba, która pozostawa³a faktycznie we wspólnym po¿yciu z najemc±.
Na gruncie ubezpieczeñ prawo, które z chwil± ¶mierci przechodzi na inn± osobê jest wskazane w art. 831 § 3 k.c., reguluj±cym kwestiê dziedziczenia sumy ubezpieczenia.
Stosownie do art. 831 § 1 k.c. ubezpieczaj±cy mo¿e wskazaæ jedn± lub wiêcej osób uprawnionych do otrzymania sumy ubezpieczenia w razie ¶mierci osoby ubezpieczonej; mo¿e tak¿e zawrzeæ umowê ubezpieczenia na okaziciela.
Przepis powo³anego artyku³u daje te¿ ubezpieczaj±cemu mo¿liwo¶æ zmiany lub odwo³ania ka¿dego z tych zastrze¿eñ w ka¿dym czasie. O ile, stosownie do art. 829 § 2 k.c., w przypadku zawarcia umowy ubezpieczenia na cudzy rachunek rozpoczêcie ¶wiadczenia ochrony ubezpieczeniowej uzale¿nione jest od wyra¿enia przez ubezpieczonego zgody, o tyle skuteczno¶æ wskazania uprawnionego (uposa¿onego) nie jest uzale¿niona od wyra¿enia zgody przez tego uprawnionego.
Zgoda taka nie jest wymagana ani w przypadku umów na w³asny rachunek, ani te¿ na rachunek cudzy.
Wskazanie uprawnionego jest o¶wiadczeniem woli ubezpieczaj±cego, w zwi±zku z tym dla skuteczno¶ci tego o¶wiadczenia nie jest wymagana zgoda ani osoby uprawnionej ani te¿ zak³adu ubezpieczeñ.
Znaczenie decyzji ubezpieczaj±cego co do wskazania osoby uprawnionej znajduje swoje odbicie w przepisie art. 831 § 3 k.c. Przepis ten stanowi, i¿ suma ubezpieczenia przypadaj±ca uprawnionemu nie nale¿y do spadku po ubezpieczonym.
Jest to przepis, który w sposób szczególny reguluje kwestiê dziedziczenia sumy ubezpieczenia - uregulowanie to wy³±cza stosowanie w tym przypadku przepisów prawa spadkowego - prawo do sumy ubezpieczenia nie mo¿e byæ tak¿e przedmiotem rozporz±dzenia testamentowego.
Nie mo¿na jednak wykluczyæ sytuacji, w której wskazana w umowie osoba uprawnionego nie jest zbie¿na z zapisem dokonanym w testamencie, w którym jako osobê uprawnion± do odbioru ¶wiadczenia z umowy ubezpieczenia wskazana zosta³a inna osoba.
W takiej sytuacji nale¿y przyj±æ, i¿ wi±¿±ce tu bêdzie wskazanie uprawnionego z uwagi na odrêbne uregulowanie tego zagadnienia - skutkiem bowiem z³o¿enia przez ubezpieczaj±cego o¶wiadczenia wskazuj±cego uprawnionego, ¶wiadczenie to zostaje wy³±czone ze spadku.
Nadto, zak³ad ubezpieczeñ bêd±c d³u¿nikiem winien wykonaæ zobowi±zanie zgodnie z postanowieniami zawartymi w umowie, w tym respektuj±c nieodwo³ane przez ubezpieczaj±cego o¶wiadczenie co do wskazania osoby uprawnionej.
Okre¶laj±c osobê uprawnion± do otrzymania ¶wiadczenia z umowy ubezpieczenia na ¿ycie, ubezpieczaj±cy mo¿e wskazaæ tak¿e osobê z krêgu osób dziedzicz±cych zgodnie z przepisami prawa spadkowego.
Dziedziczenie roszczenia o naprawienie szkody i obowi±zku naprawienia szkody
Wy³±czaj±c prawa i obowi±zki niepodlegaj±ce dziedziczeniu z uwagi na wprowadzenie przes³anek negatywnych, np. prawa i obowi±zki ¶ci¶le zwi±zane z osob± spadkodawcy, do spadku wchodz± zarówno niektóre roszczenia o naprawienie szkody maj±tkowej wynikaj±ce z odpowiedzialno¶ci deliktowej i kontraktowej, jak i obowi±zek naprawienia szkody deliktowej i kontraktowej.
Tak jak wspomniano wcze¶niej, roszczenia o naprawienie szkody jako ¶ci¶le zwi±zane z osob± zmar³ego, choæ z pewnymi wyj±tkami, najczê¶ciej dziedziczone nie s±.