Kwestie dziedziczenia w zakresie ubezpieczeñ podlegaj± regulacjom zawartym w ksiêdze czwartej kodeksu cywilnego. Stosownie do art. 922 § 1 k.c. prawa i obowi±zki maj±tkowe zmar³ego przechodz± z chwil± jego ¶mierci na jedn± lub kilka osób.
Stosownie za¶ do przepisu § 2 powo³anego artyku³u, nie nale¿± do spadku prawa i obowi±zki zmar³ego ¶ci¶le zwi±zane z jego osob±, jak równie¿ prawa, które z chwil± jego ¶mierci przechodz± na oznaczone osoby niezale¿nie od tego, czy s± one spadkobiercami.
W sk³ad spadku wchodz± zatem te prawa i obowi±zki zmar³ego, które maj± charakter cywilnoprawny, maj±tkowy, nie s± ¶ci¶le zwi±zane z osob± spadkodawcy, a nadto nie przechodz± na oznaczone osoby niezale¿nie od tego, czy s± one spadkobiercami.
Prawami wchodz±cymi do spadku s± wiêc takie prawa, jak na przyk³ad prawo w³asno¶ci rzeczy ruchomych i nieruchomych oraz udzia³ we wspó³w³asno¶ci, jak równie¿ uprawnienia i obowi±zki prawnorzeczowe zwi±zane z w³asno¶ci±.
Do maj±tku spadkowego wchodz± miêdzy innymi - choæ z pewnymi wyj±tkami - tak¿e roszczenia i obowi±zki odszkodowawcze, jak równie¿ prawa i obowi±zki wynikaj±ce z umownych stosunków zobowi±zaniowych - w tym umów ubezpieczenia - których podmiotem by³ zmar³y, choæ w tym zakresie równie¿ wystêpuj± wyj±tki.
Prawa i obowi±zki zmar³ego nienale¿±ce do spadku
Grupa praw i obowi±zków wchodz±cych w sk³ad spadku jest bardzo szeroka. Wskazuj±c zakres praw i obowi±zków nale¿±cych do spadku ustawodawca przyj±³ zarówno przes³anki pozytywne, jak i negatywne, przy czym rol± przes³anek negatywnych jest okre¶lenie tych praw i obowi±zków, które bêd±c prawami i obowi±zkami cywilnoprawnymi i o charakterze maj±tkowym - nie wejd± jednak w sk³ad spadku.
Jak zosta³o ju¿ wspomniane, s± to prawa i obowi±zki ¶ci¶le zwi±zane z osob± zmar³ego, a tak¿e te, które przechodz± na wskazane osoby niezale¿nie od tego czy s± one spadkobiercami.
W ¶wietle art. 922 k.c. dziedziczenie nie obejmuje praw i obowi±zków wynikaj±cych ze stosunków innych, ni¿ cywilnoprawne. Bêd± to wiêc wszelkie obowi±zki publicznoprawne, takie jak obowi±zek zap³aty kar pieniê¿nych, grzywien, kar dyscyplinarnych i ró¿nego rodzaju op³at.
Do grupy tej nale¿y zaliczyæ tak¿e nak³adan± przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny op³atê z tytu³u niespe³nienia obowi±zku zawarcia umowy ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych.
Publicznoprawny charakter tej op³aty potwierdza równie¿ przepis art. 91 ust. 1 ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowi±zkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz. U. Nr 124, poz. 1152 z pó¼n. zm.) stanowi±cy, i¿ do jej egzekucji stosuje siê przepisy o postêpowaniu egzekucyjnym w administracji.
Nie posiadaj±c charakteru cywilnoprawnego, nie s± tak¿e dziedziczone ani przys³uguj±ce spadkodawcy prawa, ani te¿ spoczywaj±ce na nim obowi±zki z zakresu szeroko rozumianego prawa finansowego, w tym prawa i obowi±zki podatkowe.
W konsekwencji, spadkobiercy nie dziedzicz± zobowi±zañ podatkowych, ani te¿ nie przys³uguj± im uprawnienia spadkodawcy z tym zwi±zane.
Jednak¿e - jak wskaza³ S±d Najwy¿szy w uchwale z dnia 21 marca 1996 r. (sygn. akt III AZP 39/95, OSNP 1996, nr 19, poz. 280), prawo do zwrotu nadp³aty podatku dochodowego przechodzi na spadkobierców, gdy¿ nie jest ona objêta zobowi±zaniem podatkowym, zatem nie jest podatkiem.
Spadek nie obejmuje równie¿ obowi±zków, jak równie¿ praw istniej±cych na przyk³ad na p³aszczy¼nie prawa karnego, czy te¿ prawa wykroczeñ.