Równie¿ nie nale¿± do spadku prawa i obowi±zki z zakresu szeroko rozumianego prawa administracyjnego - przyk³adem mog± tu byæ prawa i obowi±zki zwi±zane z pozwoleniami lub koncesjami na prowadzenie okre¶lonego rodzaju dzia³alno¶ci gospodarczej.
Spadek nie obejmuje tak¿e prawa do ¶wiadczeñ emerytalnych i rentowych nale¿nych na podstawie ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeñ Spo³ecznych (tekst jedn. Dz. U. z 2009 r., Nr 153, poz. 1227 z pó¼n. zm.) - zgodnie z art. 136 ust. 1 powo³anej ustawy, w razie ¶mierci osoby, która zg³osi³a wniosek o ¶wiadczenia okre¶lone ustaw±, ¶wiadczenia nale¿ne jej do dnia ¶mierci wyp³aca siê ma³¿onkowi, dzieciom, z którymi prowadzi³a wspólne gospodarstwo domowe, a w razie ich braku - ma³¿onkowi i dzieciom, z którymi osoba ta nie prowadzi³a wspólnego gospodarstwa domowego, a w razie ich braku - innym cz³onkom rodziny uprawnionym do renty rodzinnej lub na których utrzymaniu pozostawa³a ta osoba.
Inn± grup± praw i obowi±zków niewchodz±cych w sk³ad spadku s± prawa i obowi±zki ¶ci¶le zwi±zane z osob± spadkodawcy - bêd±c osobistymi prawami i obowi±zkami wygasaj± one w chwili ¶mierci spadkodawcy.
Przez prawa ¶ci¶le zwi±zane z osob± spadkodawcy nale¿y rozumieæ takie prawa, których realizacja mo¿e mieæ na celu zaspokojenie interesu wy³±cznie samego spadkodawcy, które zatem z chwil± jego ¶mierci trac± swój cel i staj± siê bezprzedmiotowe na przyk³ad z chwil± ¶mierci przyjmuj±cego zamówienie wygasa umowa o dzie³o, którego wykonanie zale¿y od osobistych przymiotów zmar³ego przyjmuj±cego zamówienie.
Mo¿e to byæ na przyk³ad wykonanie t³umaczenia utworu literackiego, skomponowanie utworu muzycznego, czy te¿ namalowanie obrazu. Je¶li strony nie umówi± siê inaczej, wskutek ¶mierci przyjmuj±cego zlecenie wygasa te¿ umowa zlecenia.
Do grupy praw osobistych mo¿na zaliczyæ dobra osobiste, takie jak wizerunek czy cze¶æ, s³u¿ebno¶æ osobista, prawo do¿ywocia czy te¿ renta.
Generalnie sformu³owanie „prawo i obowi±zek ¶ci¶le zwi±zany z osob± zmar³ego" jest pojêciem nieostrym, w wyniku czego niejednokrotnie rodz± siê w±tpliwo¶ci co do charakteru konkretnego prawa lub obowi±zku, które ostatecznie rozstrzygane s± przez s±d w postêpowaniu cywilnym.
W grupie roszczeñ przys³uguj±cych poszkodowanemu na podstawie przepisów o odpowiedzialno¶ci za szkodê wynik³± z czynu niedozwolonego jest wiele roszczeñ ¶ci¶le zwi±zanych z osob± zmar³ego, a wiêc niewchodz±cych w sk³ad spadku.
Zgodnie z istniej±cym bogatym orzecznictwem, do praw ¶ci¶le zwi±zanych z osob± zmar³ego nale¿± na przyk³ad prawo do renty z art. 444 § 2 k.c., prawo do alimentacji, prawo ¿±dania wy³o¿enia z góry sumy na koszty leczenia lub na koszty przygotowania do innego zawodu, wskazane w art. 444 § 1 zd. 2 k.c., a tak¿e prawo do zado¶æuczynienia za krzywdê, za wyj±tkiem szczególnego uregulowania z art. 445 § 3 k.c. w zakresie zado¶æuczynienia.
Przepis ten stanowi bowiem, i¿ roszczenie o zado¶æuczynienie przechodzi na spadkobierców wy³±cznie wówczas, gdy roszczenie to zosta³o uznane na pi¶mie albo gdy powództwo zosta³o wytoczone za ¿ycia poszkodowanego. Warto podkre¶liæ - co znajduje potwierdzenie w judykaturze i doktrynie - i¿ samo prawo do zado¶æuczynienia, jako z natury osobiste, nie jest dziedziczne - na spadkobierców mo¿e przej¶æ wy³±cznie konkretne roszczenie, z którym za ¿ycia wyst±pi³ pokrzywdzony. Powy¿szej oceny charakteru zado¶æuczynienia dokona³ S±d Apelacyjny w Poznaniu w wyroku z dnia 21 kwietnia 2010 r. (sygn. akt I ACa 267/10, LEX nr 628188). Podobne stanowisko zaj±³ S±d Najwy¿szy w wyroku z dnia 17 czerwca 2009 r. (sygn. akt IV CSK 54/09, niepubl.) stwierdzaj±c, i¿ prawo do zado¶æuczynienia ma charakter osobisty, a na spadkobierców przechodzi jedynie konkretne roszczenie, z którym za ¿ycia wyst±pi³ pokrzywdzony (art. 445 § 3 k.c.).