Przed nami kolejny sezon zimowy, a wraz z nim wizja śnieżnego szaleństwa. Jak co roku, wielu Polaków decyduje się na zagraniczny wyjazd do górskich kurortów. Najpopularniejsze miesiące na tego typu wyjazdy to styczeń, luty, listopad oraz grudzień.
Statystyki podają, że w 2007 roku w przeciągu tych czterech miesięcy blisko 13 milionów naszych rodaków spędziło krótki urlop w górach za granicą.
Gdzie jechać
Do najpopularniejszych krajów wybieranych na miejsce zimowego wypoczynku należą: Niemcy, Słowacja, Czechy, Austria i Włochy. Jeździmy do nich, bo właśnie tam są najlepiej przygotowane długie trasy narciarskie, często położone w malowniczych okolicach. Nie brak również dobrze zorganizowanego zaplecza hotelarsko-rozrywkowego.
Blisko 33% Polaków decyduje się na zakwaterowanie w hotelu, pensjonacie lub zajeździe (źródło: Polski Instytut Turystyki).
Właśnie w tych krajach dopisuje zimowa aura, czego coraz częściej nie można powiedzieć o polskich górach, gdzie pokrywa śnieżna jest niewystarczająca lub po prostu jej nie ma.
Najczęściej odwiedzane austriackie regiony górskie to: Tyrol, Karyntia, Salzburg, od kilku lat ogromne oblężenie przeżywa także Kaprun. W Niemczech najchętniej odwiedza się góry w Schwarzwaldzie (Bawaria), Harzu oraz region Zugspitz, a we Włoszech prowincję Trydent, Lombardię czy Południowy Tyrol. Regiony te urzekają pięknymi widokami, a także wielością tras narciarskich i profesjonalną obsługą turystów.
Sporty zimowe – ryzykowna przyjemność
Narciarstwo, snowboarding, piesze wędrówki górskie to najczęściej uprawiane sporty zimowe. Każdy sport wymaga od nas przygotowania kondycyjnego, sprzętowego, a także konieczności ubezpieczenia się od ewentualnych wypadków.
Zimowe szaleństwo – dając nam radość, relaks, tężyznę fizyczną – stwarza również ryzyko wypadków i kontuzji.
Niestety, statystyki pokazują, że co roku turyści ulegają wielu wypadkom na górskich stokach. Złudzenie, że na nartach carvingowych może się nauczyć jeździć każdy i to w kilka dni, a także brak wyobraźni, nadmierna prędkość, alkohol, jazda bez kasku, brak przygotowania fizycznego i coraz większa liczba osób uprawiających sporty zimowe (a więc tłok na stokach) – to wszystko bez wątpienia ma wpływ na stale zwiększającą się liczbę osób poszkodowanych.
Do najczęstszych kontuzji, jakie przytrafiają się entuzjastom jazdy na nartach czy snowboardzie należą: złamania kończyn, wstrząsy mózgu, bolesne upadki z wysokości, skręcenia kończyn.
Częste są również wypadki poza wyznaczonymi trasami, czy też przysypania lawinami.
Niestety, pomimo wieloletniej walki służb ratowniczych o wprowadzenie obowiązkowych kasków narciarskich dla wszystkich użytkowników stoków, dalej musimy liczyć na zdrowy rozsądek narciarzy.
Czy trzeba dużej wyobraźni, by sobie uzmysłowić, jakie obrażenia możemy odnieść lub komuś zadać (!), gdy tej ochrony na głowie zabraknie?
Większość wypadków jest trudna do przewidzenia, a w leczeniu kosztowna… zaskakująco kosztowna. Pamiętajmy także, że w takich krajach, jak Austria, Słowacja, czy Czechy ratownictwo górskie jest odpłatne!