Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego – co to takiego
Aby nie płacić z własnej kieszeni, niezbędnym minimum, w jakie powinniśmy się zaopatrzyć, jest oferowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ).
Jest to dokument, który od 1 stycznia 2006 roku potwierdza nasze prawo do korzystania z darmowej opieki medycznej w takich krajach, jak: Austria, Belgia, Bułgaria, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Węgry, Wielka Brytania, Włochy.
Dzięki temu dokumentowi korzystamy z opieki zdrowotnej w danym kraju dokładnie na takich samych zasadach, jak jego rodowici obywatele.
Aby otrzymać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, należy być przede wszystkim ubezpieczonym w Polsce w NFZ oraz złożyć odpowiedni wniosek w Wojewódzkim Oddziale lub w Delegaturze Narodowego Funduszu Zdrowia właściwych ze względu na miejsce zamieszkania.
Stosowny wniosek można otrzymać bezpośrednio w Oddziale lub Delegaturze, albo pobrać go ze strony internetowej NFZ (www.nfz.gov.pl). Karta ta wydawana jest na okres 6 miesięcy, na jej uzyskanie nie czeka się dłużej niż 7 dni.
Karta uprawnia do korzystania w innych państwach z opieki tylko tych placówek medycznych, które działają w ramach powszechnego systemu ochrony zdrowia.
NFZ ostrzega – EKUZ nie wystarczy
Co ciekawe, na stronach NFZ, w dziale „Wyjeżdżam do…”, w opisie zasad korzystania ze służby zdrowia w danym kraju, na czerwono widnieje takie ostrzeżenie:
UWAGA!
EKUZ nie zapewnia pokrycia kosztów transportu medycznego do Polski oraz obowiązujących w Austrii opłat za świadczenia medyczne, dlatego aby uniknąć obciążenia tymi kosztami wskazane jest wykupienie dodatkowego prywatnego ubezpieczenia.
Za leczenie w prywatnych placówkach medycznych pacjenci muszą płacić sami. W większości państw europejskich publiczne placówki medyczne pobierają za leczenie pewne opłaty.
Dotyczy to cudzoziemców posiadających EKUZ w takim samym stopniu, jak obywateli danego państwa.
W takich sytuacjach nawet EKUZ nie zwalnia z poniesienia pewnych kosztów leczenia. Dlatego też warto – niezależnie od posiadania EKUZ – wykupić przed wyjazdem komercyjne ubezpieczenie turystyczne.