Największy udział w rynku mają firmy Commercial Union, ING, Aegon, PZU Życie, oraz Aplico Life. W ich portfelach skupia się 85% inwestycji w ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe. Z każdym rokiem ich udział jednak spada, ponieważ konkurencja jest bardzo silna. Odbywa się to tylko z korzyścią dla klientów, gdyż mają coraz więcej produktów do wyboru o coraz lepszych warunkach.
Podsumowując ubezpieczenia na życie z funduszem kapitałowym:
-
inwestycja długoterminowa, najczęściej zawierana na co najmniej 10 lat,
-
stopa zwrotu zależy od zysków wypracowanych przez fundusze inwestycyjne, tylko w funduszach gwarantowanych można przewidzieć jakie będą zyski (zazwyczaj od 2,5 do 5%)
-
trzeba zapłacić podatek „Belki” od zysków, jednak następuje to na koniec okresu oszczędzania, dzięki czemu unika się go w trakcie trwania umowy, przenosząc pieniądze z funduszu do funduszu
-
polecane dla osób skłonnych do podejmowania ryzyka inwestycyjnego, ponieważ nie występuje ochrona kapitału (poza funduszami gwarantowanymi). Trzeba mieć pewność, że w początkowych latach oszczędzania kapitał nie będzie potrzebny, ponieważ przy likwidacji polisy ponosi się wysokie opłaty. Zalecane jako alternatywna forma oszczędzania na emeryturę.
Jak widać na rynku produktów oszczędnościowych, oferowanych przez towarzystwa ubezpieczeniowe występuje duża różnorodność ze względu na okres oszczędzania. Najwięcej jest do wyboru ubezpieczeń na życie powiązanych z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym. Jednak dzięki współpracy z bankami spodziewane jest rozszerzenie oferty poliso-lokat oraz polis strukturyzowanych.
Krzysztof Michalski