Czy mamy duży wybór produktów inwestycyjnych? Które z nich są krótkoterminowe czy średnioterminowe, a które przeznaczone na dłuższy okres oszczędzania?
Długość inwestycji zazwyczaj zależy od celu, na który chce się przeznaczyć zdobyte pieniądze. Inwestycje zwykło się dzielić na krótkoterminowe i długoterminowe. Jest to dosyć ogólne rozgraniczenie. W praktyce istnieją również inwestycje, które można by określić jako średnioterminowe czyli trwające kilka lat. Dla każdego z tych horyzontów czasowych istnieją ubezpieczeniowe produkty oszczędnościowe będące alternatywą dla tradycyjnych form oszczędzania.
Konkurencja na rynku ubezpieczeniowym bardzo się zaostrzyła. Towarzystwa ubezpieczeniowe weszły nawet we współpracę z bankami. Dzięki temu mamy coraz większą i bardziej dostępną ofertę produktów oszczędnościowych.
Krótkoterminowe
Po wprowadzeniu podatku od zysków kapitałowych tzw. „podatku Belki”, na rynku pojawiły się produkty pozwalające ominąć ten podatek. Jednym z nich jest tzw. „poliso-lokata”. Towarzystwa, we współpracy z bankami zaproponowały je jako alternatywę dla tradycyjnych lokat.
Zasada ich działania jest prosta: klient za pośrednictwem banku kupuje od zaprzyjaźnionego z tym bankiem Towarzystwa ubezpieczeniowego polisę na życie z ograniczonym do minimum terminem ważności i minimalnym zakresem ochrony ubezpieczeniowej. Zwykle polisa jest ważna tylko przez rok lub dwa, zaś na koniec tego okresu posiadacz "poliso-lokaty" otrzymuje sumę ubezpieczenia skalkulowaną w taki sposób, by ostateczny zysk wyniósł kilka procent - tak jak na zwykłej lokacie.