Różnica polega na tym, że zysk nie jest opodatkowany. Co przy i tak niskim oprocentowaniu lokat (obciążonych 19 % podatkiem) jest dosyć atrakcyjne. Umowy zawierane są na okres od 3 miesięcy do 2 lat. W zależności od długości umowy otrzymamy wyższe oprocentowanie.
Najniższa suma jaką można wpłacić to 1000 zł. czyli podobnie jak w przypadku tradycyjnych lokat. Zaletą takich poliso-lokat jest to, że są przejrzyście skonstruowane a oprocentowanie jest stałe. To odróżnia je od lokat, do których banki zachęcają wysokim oprocentowaniem, które w rzeczywistości nie jest stałe.
Poliso-lokaty dostępne są głównie w małych bankach takich jak: Lukas, Fortis, Deutsche Bank, Nordea, które weszły we współpracę z towarzystwami, lub należą do tej samej grupy kapitałowej. Z dużych banków taką działalnością zajął się Kredyt Bank we współpracy z Wartą. Pomimo ich niewątpliwych zalet nie są to popularne produkty ze względu na sposób ich dystrybucji. Banki często wolą bardziej promować własne lokaty, na których zdecydowanie więcej zyskują.
Podsumowując poliso-lokaty są to produkty inwestycyjne:
-
Krótkoterminowe, zawierane na okres od 3 miesięcy do 2 lat
-
Stopa zwrotu jest z góry ustalona (ok. 3-4%), nieco wyższa niż na lokatach dzięki zwolnieniu z podatku ”Belki”
-
Polecane jako forma krótkoterminowej, bezpiecznej inwestycji dla osób nielubiących ryzyka, oszczędzających na lokatach bankowych.