Odpowiedź na tak postawione pytanie nie jest łatwa. Przekonałem się o tym chcąc wytłumaczyć rodzicom nastolatków przewagę długoletniego (ponad 50 letniego okresu) oszczędzania w formie taniej polisy ubezpieczenia na życie z funduszem kapitałowym nad innymi formami budowania dziecku kapitału na przyszłość.
Polisę Ubezpieczenia Uniwersalnego można wystawić już dwunastolatkowi. Czy jest to opłacalne finansowo?
Przed przystąpieniem do analizy tej kwestii należy pamiętać, że koszt ubezpieczenia na życie, czyli relacja pomiędzy wysokością Gwarantowanej Sumy Ubezpieczenia a wysokością składki zależy przede wszystkim od wieku i płci osoby ubezpieczonej.
Przypomnijmy na wstępie, jak jest skonstruowana polisa Ubezpieczenia Uniwersalnego.
Za składkę miesięczną, np. w wysokości 90 zł kupujemy dla dziecka 12 letniego polisę na życie w wersji standard z Gwarantowaną Sumą Ubezpieczenia (GSU) w wysokości 37 800 zł.
Z tej składki pobierane są opłaty związane z obsługą polisy oraz tzw. opłata „za ryzyko”.
Co to jest „ryzyko”?
Jest to różnica pomiędzy wartością polisy (funduszem zgromadzonym na polisie) a GSU. Im mniejsza jest nominalna różnica pomiędzy GSU i wartością poliy tym niższe jest ryzyko towarzystwa.
Co to jest opłata za ryzyko?
Jest to część składki lokowana na specjalnym koncie Towarzystwa, na którym lokowane są opłaty „za ryzyko” od wszystkich polis, i z którego to konta Towarzystwo wypłaca wszystkie świadczenia ubezpieczeniowe.
Część inwestycyjna składki pozostająca po pobraniu opłat za obsługę polisy i „opłaty za ryzyko” zostaje wpłacona na indywidualny rachunek polisy. Zostaje ona przeliczona każdorazowo na jednostki wybranego/ych przez ubezpieczającego Ubezpieczeniowego/ych Funduszu/y Kapitałowego/ych (UFK). Ta część składki jest źródłem kapitału gromadzonego na rachunku polisy.