Dlaczego decydujemy się na zakup prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego? Generalnie, znowu bazując na doświadczeniu krajów zachodnich, można wyróżnić trzy przyczyny, które wpływają na tę decyzję. Są to:
- skrócenie czasu oczekiwania na wizytę,
- wyższy standard świadczonych usług,
- szerszy zakres świadczonych usług.
Wydawałoby się, że skoro już część polskich towarzystw ubezpieczeniowych oferuje ubezpieczenia w Polsce, to wszystkie te oczekiwania są spełnione. Jest to niestety prawdą, jedynie w stosunku do usług ambulatoryjnych. Są to usługi obejmujące między innymi: profilaktyczny przegląd stany zdrowia raz do roku, konsultacje lekarskie, szczepienia przeciwko grypie, wizyty domowe, badania laboratoryjne, badania diagnostyczne, czy zabiegi leczniczo-rehabilitacyjno.
Świadczenia szpitalne są w większości nabywane jako usługi dodatkowe. Niektóre zakłady ubezpieczeń, jak na przykład Inter Polska rozwiązują tę kwestię oferując tzw. zasiłek szpitalny, np. w celu pokrycia dodatkowych kosztów związanych z hospitalizacją, czy dodatkowej opieki pielęgniarskiej. Jest to jednak ciągle usługa dodatkowa dostępna za uiszczeniem zwiększonej składki.
W krajach Unii Europejskiej sytuacja wygląda dokładnie odwrotnie. W większości przypadków, prywatna opieka medyczna wychodzi właśnie od świadczeń szpitalnych, a świadczenia ambulatoryjne są dokupywane w drugiej kolejności. Tak jest na przykład w Belgii.
W Austrii ubezpieczenia zdrowotne pokrywają wydatki „hotelowe” i koszty leczenia szpitalnego, ubezpieczenia ambulatoryjne oferowane są jedynie w połączeniu z ubezpieczeniem szpitalnym. W Szwecji ubezpieczenia prywatne obejmują koszty leczenia w prywatnych szpitalach. W Finlandii ubezpieczenia dotyczą przede wszystkim leczenia szpitalnego dzieci zarówno w szpitalach prywatnych, jak i publicznych, w Grecji refundacji podlegają koszty leczenia szpitalnego, a z leczenia ambulatoryjnego jedynie diagnostyka.