Poważne zachorowanie
Możemy też dodatkowo ubezpieczyć się na wypadek poważnego zachorowania takiego, jak: niektóre przypadki nowotworu, zawał serca, chorobę wieńcową. Towarzystwo może przy tym opłacić nam pobyt w sanatorium oraz pokryć koszt wszelkich środków pomocniczych niezbędnych nam w czasie leczenia i rehabilitacji.
Za co towarzystwo nie zapłaci? - wyłączenia
Jak w każdym ubezpieczeniu, istnieją sytuacje, w przypadku zajścia których towarzystwo nie wypłaci świadczenia osobie, która w normalnych warunkach jest uprawniona do jego otrzymania.
Do tych przypadków należą przede wszystkim pobyt w szpitalu i choroba spowodowane:
-
w wyniku próby samobójczej,
-
w związku z popełnieniem przestępstwa,
-
nadużywaniem alkoholu, narkotyków,
-
zakażeniem wirusem HIV lub innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową.
Także nerwica, gruźlica, łuszczyca, choroby psychiczne, bezpłodność, wady wrodzone i genetyczne, zazwyczaj nie są objęte ubezpieczeniem. Wyłączenia, tak jak inne aspekty ochrony ubezpieczeniowej, uzależnione są od towarzystwa ubezpieczeniowego. Czasem jest ich więcej, a czasem mniej. Aby uchronić się przed negatywnymi konsekwencjami, należy zatem uważnie zapoznać się z OWU, które – zgodnie z zapisami ustawowymi - każdy zakład ubezpieczeń obowiązany jest doręczyć ubezpieczającemu przed zawarciem umowy
Mając na uwadze fakt, iż powszechny system ubezpieczenia zdrowotnego w Polsce pozostawia wiele do życzenia, a kwestia ochrony zdrowia zarówno własnego, jak i naszych bliskich nie może być bagatelizowana, na pewno warto skorzystać z prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego. Należy jednak pamiętać, iż ubezpieczenie to należy wciąż do nowości na polskim rynku ubezpieczeniowym i wiedza o nim nie jest powszechna. Zawsze zapoznajmy się więc z OWU, a w razie wątpliwości skonsultujmy się z profesjonalistą, zanim powierzymy ochronę naszego zdrowia danemu towarzystwu.
Zofia Dmochowska