Najczęściej mamy do wyboru kilka wariantów, począwszy od najbardziej podstawowego (i zarazem - najtańszego), skończywszy na najbardziej kompleksowym (i co za tym idzie - najdroższym).
Wariant podstawowy, inaczej nazywany standardowym zwykle obejmuje: konsultacje specjalistyczne, wizyty domowe lekarza, świadczenia diagnostyczne oraz rehabilitacyjne wynikające z procesu leczenia.
Wariant poszerzony charakteryzuje się tym, że oprócz świadczeń z wariantu podstawowego zawiera świadczenia o szerszym zakresie, np. szczepienia ochronne poza obowiązkowymi, dzienną opieka pielęgniarska w domu chorego wynikająca z jego stanu zdrowia, samochodowy transport sanitarny, pobyt w szpitalu z tytułu choroby, wypadku lub porodu podwyższony standard hospitalizacji. Jeżeli na określone świadczenia z zakresu podstawowego obowiązuje np. limit wizyt domowych lekarza, do którego ubezpieczyciel pokrywa koszty, w wariancie poszerzonym limit ten na ogół jest większy.
Pobyt w szpitalu
Czasem zachodzi konieczność zapłaty za pobyt w szpitalu. Taka sytuacja ma miejsce, gdy z jakiś powodów nie jesteśmy objęci powszechnym ubezpieczeniem zdrowotnym lub też wybraliśmy prywatną placówkę medyczną, aby skorzystać z lepszych warunków opieki zdrowotnej. Również w w/w zakresie towarzystwa oferują stosowne ubezpieczenie.
W tym przypadku warto rozważyć możliwość zawarcia z towarzystwem umowy o ryczałtowe dzienne świadczenie szpitalne. Ochrona zwykle obejmuje pobyt w szpitalu (leczenie trwające dłużej niż 24 godziny) w następstwie nieszczęśliwego wypadku, choroby lub nawet porodu. Nie zawsze jednak te wszystkie przypadki są uwzględnione w umowie ubezpieczenia. Dlatego też, aby uniknąć nieporozumień, należy przestudiować Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU) lub skontaktować się z ubezpieczycielem lub pośrednikiem w celu rozwiania wszelkich wątpliwości związanych z zakresem ochrony, jeszcze przed zawarciem takiej umowy. Konsekwencje płynące z niedoinformowania klientów często są przyczyną braku wypłaty odszkodowania.