Wysokość renty szkoleniowej
Wysokość renty szkoleniowej jest preferencyjna w stosunku do innych rent z tytułu niezdolności do pracy.
Ustala się ją jako 75% podstawy jej wymiaru, a zatem jest ona niezależna od długości stażu ubezpieczeniowego. Renta ta nie może być niższa niż najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy.
Świadczenia w wysokości najniższej
Jeżeli faktycznie obliczona wysokość renty jest niższa od świadczenia najniższego, wysokość renty podwyższa się do tej właśnie kwoty.
Kwoty najniższej renty z tytułu niezdolności do pracy zostały określone przepisami ustawy emerytalnej. Podwyższa się je, przy zastosowaniu wskaźnika waloryzacji świadczeń, od miesiąca, w którym przeprowadzana jest waloryzacja.
Wypłata renty
Rentę z tytułu niezdolności do pracy wypłaca się, poczynając od dnia powstania prawa do tego świadczenia, nie wcześniej jednak niż od miesiąca, w którym zgłoszono wniosek lub wydano decyzję z urzędu.
Renta może być przekazywana osobie uprawnionej za pośrednictwem osób prawnych prowadzących działalność w zakresie doręczania świadczeń,
albo – na wniosek tej osoby – na jej rachunek w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej.
Osobie uprawnionej zamieszkałej za granicą renta może być wypłacana na jej rachunek bankowy w Polsce lub do rąk wskazanej osoby zamieszkałej w Polsce, względnie według zasad dotyczących wypłaty świadczeń, wynikających z umów międzynarodowych w dziedzinie ubezpieczeń społecznych.