Jaki jest tryb postępowania o przyznanie renty?
Ustalenie prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy oraz renty szkoleniowej następuje na podstawie wniosku (druk ZUS Rp-1R) osoby zainteresowanej lub jej pełnomocnika, zgłoszonego na piśmie lub ustnie do protokołu.
Wniosek o rentę z tytułu niezdolności do pracy może być zgłoszony w zakładzie pracy lub innej jednostce uprawnionej do przyjmowania wniosków, a następnie przekazany do odpowiedniego organu rentowego.
Wniosek może też być zgłoszony bezpośrednio w organie rentowym, właściwym ze względu na miejsce zamieszkania osoby zainteresowanej.
Wniosek powinien zawierać:
-
imiona i nazwisko,
-
datę urodzenia,
-
imiona rodziców,
-
miejsce zamieszkania – zameldowania na pobyt stały,
-
adres pobytu i adres do korespondencji (jeżeli są inne niż adres zamieszkania),
-
numer PESEL i NIP, a w razie braku numeru PESEL lub NIP – serię i numer dowodu osobistego lub paszportu,
-
wskazanie świadczenia, o które osoba zainteresowana się ubiega,
-
podpis wnioskodawcy lub jej pełnomocnika.
Jeżeli renta ma być przekazywana na rachunek w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, należy podać nazwę i adres banku (spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej) oraz numer rachunku bankowego (numer rachunku w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej).
Wniosek o rentę może być
wycofany nie później niż do dnia uprawomocnienia się decyzji w sprawie renty (tj. w terminie jednego miesiąca od dnia doręczenia decyzji). Prośba o wycofanie wniosku jest skuteczna tylko wówczas, jeżeli została złożona na piśmie lub zgłoszona ustnie do protokołu.
Jakie dokumenty należy dołączyć do wniosku o rentę z tytułu niezdolności do pracy?
Do wniosku o przyznanie renty należy dołączyć:
-
zaświadczenie o stanie zdrowia (formularz ZUS N-9) wydane przez lekarza prowadzącego leczenie osoby ubiegającej się o świadczenie,
-
wywiad zawodowy (formularz ZUS N-10) – ankietę wypełnioną przez pracodawcę,
-
kwestionariusz dotyczący okresów składkowych i nieskładkowych (druk ZUS Rp-6),
-
dokumenty na potwierdzenie przebytych okresów składkowych i nieskładkowych (świadectwa pracy, legitymację ubezpieczeniową, zaświadczenie szkoły wyższej o programowym toku trwania ukończonych studiów, wyciągi z akt urodzenia dzieci),
-
zaświadczenia pracodawcy o wysokości osiąganego wynagrodzenia (na formularzu według wzoru określonego przez ZUS, druk ZUS Rp-7) bądź legitymację ubezpieczeniową zawierającą odpowiednie wpisy,
-
kartę wypadku w drodze do pracy lub z pracy, jeśli ubezpieczony zgłasza wniosek o rentę z tytułu niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy.