Terminy wydania decyzji
Organ rentowy wydaje decyzję w sprawie prawa do świadczenia lub ustalenia jego wysokości po raz pierwszy w ciągu 30 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania tej decyzji.
Jaki jest tryb odwołania od decyzji ZUS?
Od decyzji przysługuje prawo wniesienia odwołania (za pośrednictwem oddziału ZUS, który wydał decyzję w sprawie) do sądu okręgowego – sądu pracy i ubezpieczeń społecznych,
właściwego ze względu na miejsce zamieszkania zainteresowanego, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.
Odwołanie wnosi się na piśmie do oddziału ZUS, który wydał decyzję, albo ustnie do protokołu sporządzonego przez ten oddział.
Jeżeli organ rentowy uzna odwołanie za słuszne, zmienia lub uchyla decyzję niezwłocznie, nie później niż w terminie 30 dni od wniesienia odwołania. W tym wypadku odwołaniu nie nadaje się dalszego biegu.
Jeżeli natomiast odwołanie nie zostało w całości lub w części uwzględnione, Zakład przekazuje niezwłocznie, nie później niż w terminie 30 dni od wniesienia odwołania, sprawę wraz z uzasadnieniem do sądu.
Postępowanie odwoławcze wolne jest od opłat.
O czym należy powiadomić ZUS?
Osoba uprawniona do renty z tytułu niezdolności do pracy lub renty szkoleniowej zobowiązana jest powiadomić ZUS o następujących okolicznościach:
-
o osiąganiu przychodu z tytułu zatrudnienia, służby lub innej pracy zarobkowej albo prowadzenia pozarolniczej działalności, a także o wysokości osiąganego przychodu,
-
o łącznej kwocie przychodu osiągniętego w roku kalendarzowym – w terminie do końca lutego następnego roku,
-
o zmianie miejsca zamieszkania, numeru rachunku w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej,
-
o pobieraniu emerytury lub renty z innego tytułu – przyznanej przez inny organ rentowy, albo o pobieraniu uposażenia sędziego lub prokuratora w stanie spoczynku bądź uposażenia rodzinnego,
-
o innych okolicznościach powodujących zawieszenie prawa do renty.
Poradnik ZUS