Zgodnie z Uchwałą składu 7. sędziów z 10.06.2011 r. (sygn. akt III PZP 1/11), ponowne ustalenie prawa do świadczeń lub ich wysokości w trybie art. 114 ust. 1 i 1a ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych
nie wymaga wydania przez organ rentowy postanowienia o wznowieniu postępowania na podstawie art. 149 § 1 k.p.a. Wymaga natomiast zawiadomienia stron o wszczęciu postępowania na podstawie art. 61 § 4 k.p.a. w związku z art. 124 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
Ponowne ustalenie prawa do świadczenia przedemerytalnego bądź zmiana wysokości tego świadczenia może nastąpić na skutek:
-
wznowienia postępowania lub stwierdzenia nieważności decyzji w sprawie świadczenia przedemerytalnego,
-
ponownego przeliczenia podstawy wymiaru emerytury ustalonej dla celów świadczenia przedemerytalnego lub doliczenia okresów składkowych i nieskładkowych.
W zależności od tego, na podstawie jakich przepisów przyznano świadczenie przedemerytalne różna jest też podstawa prawna wznowienia postępowania.
W przypadku świadczeń przedemerytalnych, przyznanych na podstawie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy,
podstawą wznowienia postępowania jest art. 150d tej ustawy, natomiast gdy świadczenie przedemerytalne zostało przyznane w oparciu o przepisy ustawy o świadczeniach przedemerytalnych podstawę tę stanowi art. 114 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
Zgodnie z art. 150d wymienionej ustawy, prawo do świadczeń przedemerytalnych przyznanych przez powiatowy urząd pracy na podstawie przepisów o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu oraz ich wysokość ulega ponownemu ustaleniu na wniosek osoby uprawnionej lub z urzędu – na zasadach i w trybie określonym w tych przepisach – jeżeli po dniu przejęcia przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaty tych świadczeń zostaną ujawnione okoliczności:
-
określone w kodeksie postępowania administracyjnego, powodujące wznowienie postępowania lub stwierdzenie nieważności decyzji,
-
mające wpływ na prawo do świadczenia przedemerytalnego lub jego wysokość, zaistniałe po dniu ustalenia prawa do tego świadczenia.