Za okresy po tej dacie dochodzenie nienależnie pobranych świadczeń przedemerytalnych należy do kompetencji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
W przypadku świadczeń przedemerytalnych wypłacanych w oparciu o przepisy u.ś.prz. podstawą prawną do wznowienia postępowania jest art. 114 u.e.r.
Stosownie do tego przepisu prawo do świadczenia przedemerytalnego albo jego wysokość ulega ponownemu ustaleniu na wniosek osoby zainteresowanej lub z urzędu, jeśli po uprawomocnieniu się decyzji w sprawie świadczenia zostaną przedłożone nowe dowody lub ujawnione okoliczności istniejące przed wydaniem tej decyzji, które mają wpływ na prawo do świadczenia lub na jego wysokość.
Prawo do świadczenia przedemerytalnego lub jego wysokość ulega również ponownemu ustaleniu, jeżeli po uprawomocnieniu się decyzji okaże się, że przedłożone dowody nie dawały podstaw do ustalenia prawa do świadczenia lub jego wysokości.
Jeżeli prawo do świadczenia przedemerytalnego przyznano, wówczas jego wysokość może ulec zmianie w przypadku ponownego obliczenia przez organ rentowy wysokości emerytury dla celów ustalenia wysokości świadczenia przedemerytalnego wskutek:
-
doliczenia dotychczas nieuwzględnionego okresu (składkowego lub niekładkowego), uprawniającego do emerytury, przebytego przed nabyciem prawa do świadczenia przedemerytalnego,
-
ponownego ustalenia podstawy wymiaru emerytury, jeśli do jej obliczenia wskazano podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie społeczne lub ubezpieczenie emerytalne i rentowe na podstawie przepisów prawa polskiego:
a) z liczby kolejnych lat kalendarzowych i w okresie wskazanym do ustalenia poprzedniej podstawy wymiaru świadczenia,
b) z kolejnych 10 lat kalendarzowych wybranych z 20 lat kalendarzowych, poprzedzających bezpośrednio rok kalendarzowy, w którym zgłoszono wniosek o świadczenie przedemerytalne,
c) z 20 lat kalendarzowych wybranych z całego okresu podlegania ubezpieczeniu, przypadających przed rokiem, od którego ponownie ustalono wysokość świadczenia przedemerytalnego
a wskaźnik wysokości podstawy wymiaru jest wyższy od poprzednio obliczonego albo:
-
doliczenia dotychczas nieuwzględnionego dochodu (przychodu), stanowiącego podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe lub na ubezpieczenie społeczne na podstawie przepisów prawa polskiego za okres, który wskazano do ustalenia podstawy wymiaru emerytury obliczonej dla potrzeb ustalenia świadczenia przedemerytalnego. W celu ustalenia wysokości emerytury dla potrzeb świadczenia przedemerytalnego stosuje się kwotę bazową ostatnio przyjętą do obliczenia wysokości tej emerytury.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2009 r. Nr 153, poz. 1227 ze zm.).
Przemysław Gogojewicz
Specjalista w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
www.gogojewicz.com