Od kiedy powstaje prawo do emerytury pomostowej?
Prawo do emerytury pomostowej powstaje z dniem spełnienia ostatniego z warunków wymaganych do nabycia tego prawa (np. z dniem osiągnięcia wieku emerytalnego), o ile wniosek o przyznanie emerytury został zgłoszony najpóźniej w miesiącu, w którym warunek ten został spełniony. Osoba, która pozostaje w stosunku (stosunkach) pracy i spełnia pozostałe warunki wymagane do przyznania emerytury pomostowej, nabywa prawo do tej emerytury od następnego dnia po rozwiązaniu ostatniego stosunku pracy.
Jeśli osoba ubiegająca się o emeryturę pomostową pobiera zasiłek chorobowy lub świadczenie rehabilitacyjne, prawo do tego świadczenia może nabyć dopiero od dnia zaprzestania pobierania zasiłku lub świadczenia. W przypadku zgłoszenia wniosku o emeryturę pomostową w miesiącach następujących po miesiącu spełnienia ostatniego z warunków wymaganych do nabycia uprawnień lub zaprzestania pobierania zasiłku chorobowego bądź świadczenia rehabilitacyjnego, prawo do emerytury powstaje od pierwszego dnia miesiąca, w którym został zgłoszony wniosek.
Do kiedy przysługuje emerytura pomostowa?
Emerytura pomostowa przysługuje do dnia poprzedzającego dzień osiągnięcia wieku 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Jeśli jednak przed osiągnięciem tego wieku osoba uprawniona nabywa prawo do emerytury na podstawie odrębnych przepisów, prawo do emerytury pomostowej ustaje z dniem poprzedzającym dzień nabycia prawa do tej emerytury.
Poradnik ekspertów ZUS
[1] Dziennik Ustaw nr 237, poz. 1656.
[2] Tekst jednolity: Dziennik Ustaw z 2009 r. nr 153, poz. 1227.
[3] Dziennik Ustaw nr 8, poz. 43 z póź. zm.