Odpowiedzialność zarządcy drogi
Odpowiedzialność zarządcy drogi opiera się na zasadach wskazanych w Kodeksie Cywilnym (art. 415). Zgodnie z nim każdy „kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia”.
Należy podkreślić, że aby w ogóle mówić o powstaniu odpowiedzialności za wyrządzoną szkodę, muszą zajść łącznie odpowiednie przesłanki:
-
powstanie szkody w majątku osoby poszkodowanej, np. uszkodzenie podwozia, koła czy felgi na skutek wjechania w wyrwę znajdującą się na drodze,
-
zaistnienie zdarzenia, z którym ustawa wiąże obowiązek naprawienia szkody – rozumianego jako działanie lub jego zaniechanie, np. zaniechanie naprawienia dziury w drodze, nieusunięcie wysokich kolein,
-
wystąpienie związku przyczynowego pomiędzy wystąpieniem szkody, a zdarzeniem - czyli uszkodzenie pojazdu w wyniku wjechania w dziurę.
Odpowiedzialność zarządcy drogi opiera się na zasadzie winy. Oznacza to, że to poszkodowany musi udowodnić wszystkie wymienione przesłanki odpowiedzialności. W konsekwencji to kierowca obarczony jest ciężarem udowodnienie okoliczności niedopełnienia obowiązków przez zarządcę, czyli wskazania jakie obowiązki nie zostały przez niego wykonane.
Pamiętać o dowodach
Chcąc dochodzić odszkodowania od zarządcy drogi za powstałą szkodę należy pamiętać o podjęciu odpowiednich kroków bezpośrednio po zdarzeniu. Aby odpowiednio zabezpieczyć dowody kierowca powinien:
-
wezwać na miejsce zdarzenia funkcjonariuszy policji lub straży miejskiej, którzy następnie sporządzą notatkę służbową,
-
zebrać (w miarę możliwości) oświadczenia świadków zdarzenia,
-
sporządzić na miejscu zdjęcia obrazujące zły stan nawierzchni drogi oraz uszkodzenia powstałe w związku z wjechaniem w dziurę.