Wiosna to okres, w którym kierowcy z niepokojem patrzą na stan dróg. Powstałe po zimie dziury i koleiny sprawiają, że jazda staje się nie tylko niekomfortowa, ale przede wszystkim niebezpieczna. Co zrobić w sytuacji, gdy nasz samochód ulegnie uszkodzeniu z powodu nierównej jezdni? Od kogo można dochodzić odszkodowania za poniesione straty?
Każdy samochód wymaga dbałości i regularnej konserwacji. Codzienne użytkowanie pojazdu i wynikająca z niego eksploatacja, m. in. zawieszenia, uznawana jest za normalne zużycie części i nie możemy dochodzić za nią rekompensaty. Natomiast jeśli do uszkodzenia dojdzie w wyniku wjechania w dziurę w jezdni mamy prawo do dochodzenia odszkodowania. Eksperci D.A.S. Towarzystwa Ubezpieczeń Ochrony Prawnej S.A. wyjaśniają, od kogo i w jaki sposób skutecznie domagać się rekompensaty za poniesione szkody.
Zarządca drogi
Zgodnie z polskim prawem (Ustawa z dnia 21 marca 1985 roku o drogach publicznych) zarządcą drogi jest organ administracji rządowej lub jednostki samorządu terytorialnego, do którego właściwości należą sprawy z zakresu jej utrzymania.
Do kategorii zarządców dróg przepisy zaliczają przede wszystkim:
-
dla dróg krajowych – Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad,
-
dla dróg wojewódzkich – zarząd województwa,
-
dla dróg powiatowych – zarząd powiatu,
-
dla dróg gminnych – wójt, burmistrz lub prezydent miasta.
Należy podkreślić, że zarządcą wszystkich dróg publicznych znajdujących się w granicach miasta na prawach powiatu, z wyjątkiem autostrad i dróg ekspresowych, jest prezydent danego miasta.