Nie mniejsze spustoszenie może poczynić woda. Zapomnieliśmy już także o tym, że w czasie ubiegłorocznych powodzi ucierpiały nie tylko pola, domy i gospodarstwa, ale i cmentarze.
Woda podmyła groby, wskutek czego obsunęły się cokoły nagrobków i zapadły granitowe płyty.
Niektóre pomniki udało się odbudować, inne trzeba było utylizować i w to miejsce postawić nowe. Do kosztów związanych ze skutkami powodzi trzeba było więc doliczyć jeszcze ten jeden, niebagatelny, wydatek.
Nagrobek można ubezpieczyć
Wraz ze zniszczeniami, jakie zostawiła po sobie powódź, rozgorzała dyskusja na temat konieczności ubezpieczenia mienia od skutków działania żywiołów, w tym przede wszystkim wody. A skoro siała spustoszenie również na cmentarzach, pojawia się pytanie, czy można ubezpieczyć nagrobek? Odpowiedź brzmi: jak najbardziej. I to nie tylko od następstw powodzi.
Co więcej taka polisa nie jest fanaberią, jak może się na pierwszy rzut oka wydawać. W ofercie towarzystw ubezpieczeniowych można ją znaleźć od wielu lat. Największy polski zakłada ubezpieczeń, PZU, każdego roku ubezpiecza kilkanaście tysięcy nagrobków.
Tego rodzaju ochronę ubezpieczeniową towarzystwo oferuje jako opcję dodatkową do polisy mieszkaniowej „PZU Dom Plus”. Ubezpieczenie obejmuje następstwa działania sił przyrody i żywiołów, a więc zniszczenie nagrobka na skutek opadów deszczu i śniegu, powodzi, huraganu, gradobicia czy... trzęsienia ziemi.
Możemy liczyć na odszkodowanie, jeśli nagrobek zostanie zdewastowany przez osoby trzecie, a także gdy skradzione zostaną elementy przymocowane do niego na stałe, a więc wazony, rzeźby, ozdoby czy litery.
Warta, za dodatkową opłatą do polisy „Warta Dom Komfort” ubezpiecza szkody powstałe na skutek dewastacji i kradzieży, a także powodzi, huraganu czy upadku drzewa, upadku masztu, uderzenia pojazdu mechanicznego, trzęsienia ziemi. Jeśli jednak szkoda została wyceniona na mniej niż 100 zł ubezpieczyciel nie wypłaci nam świadczenia. Allianz bierze również odpowiedzialność za skutki pożaru, uderzenia pioruna czy pękanie mrozowe.
Signal Iduna oferuje podobny zakres ubezpieczenia, ale nie respektuje roszczeń z tytułu kradzieży lub zniszczenia elementów dekoracyjnych nagrobka, takich jak wazony, misy, dekoracje rzeźbiarskie, zdjęcia.
Co więcej nagrobek można ubezpieczyć tylko wykupując polisę „Signal Iduna Pakiet Dom” chroniącą mienie od następstw pożaru i innych zdarzeń losowych lub kradzieży i rozboju.
Przedmiotem ubezpieczenia w oferowanej przez HDI polisie „HDI Rodzina” są nagrobki cmentarne, które ubezpieczenie chroni finansowo przed skutkami działania ognia, nawałnic, huraganu, lawin, powodzi, upadku statku powietrznego, upadku drzew i masztów, a także trzęsienia ziemi i dewastacji.
Sprawdzam moją składkę!