A że nie wszyscy się do tych przepisów stosują?
Można powiedzieć, że moje opowiadanie zakończyło się ogólnym happy endem. Skorzystała nie tylko jedna rodzina, ale także wielu innych mieszkańców miasteczka.
Ile tysięcy takich miasteczek i wsi jest w Polsce?
A co się dzieje w dużych aglomeracjach miejskich, gdzie ludzie nie chcą wpuszczać kominiarzy do domów, żeby nie narażać się na wydatki, a czasem też na odcięcie gazu od gospodarstwa?
Akcje profilaktyczne, jakie prowadzi straż pożarna i różne organizacje społeczne, to za mało.
Z reguły dopiero śmierć sąsiadów lub pożar we wsi uświadamiają realne zagrożenie, jakie niesie za sobą lekceważenie przepisów opracowanych przecież przez ludzi i dla ludzi.
Maciej Lichoński
Źródło:
Ubezpieczenia na życie
--
* Zgodnie z prawem budowlanym (Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane, art. 62), właściciel lub zarządca budynku zobowiązany jest do przeprowadzenia następujących przeglądów stanu technicznego domu :
-
Co najmniej raz w roku sprawdzenie stanu technicznego: elementów budynku, budowli i instalacji narażonych na szkodliwe wpływy atmosferyczne i niszczące działania czynników występujących podczas użytkowania obiektu, instalacji i urządzeń służących ochronie środowiska, instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych).
-
Co najmniej raz na 2 lata sprawdzenie stanu technicznego kotłów opalanych nieodnawialnym paliwem ciekłym lub stałym o efektywnej nominalnej wydajności ponad 100 kW.
-
Co najmniej raz na 4 lata sprawdzenie stanu technicznego kotłów opalanych nieodnawialnym paliwem ciekłym lub stałym o efektywnej nominalnej wydajności 20 kW do 100 kW oraz kotłów opalanych gazem.
-
Co najmniej raz na 5 lat sprawdzenie stanu technicznego i przydatności do użytkowania obiektu budowlanego, estetyki obiektu budowlanego oraz jego otoczenia; kontrolą tą powinno być objęte również badanie instalacji elektrycznej i piorunochronnej w zakresie stanu sprawności połączeń, osprzętu, zabezpieczeń i środków ochrony od porażeń, oporności izolacji przewodów oraz uziemień instalacji i aparatów.
Wprowadzając obowiązek przeprowadzania takich przeglądów Ustawodawca miał na celu zapewnienie należytego stanu technicznego nieruchomości mieszkalnych, a za tym bezpieczeństwa ich użytkowników.
W przypadku szkody pożarowej powstałej w ubezpieczonym domu i potwierdzeniu przez Straż Pożarną, że przyczyną szkody był jeden z elementów instalacji wyróżnionych w załączniku, co do których istnieje obowiązek przeprowadzenia właściwego przeglądu, towarzystwa ubezpieczeniowe mają prawo wymagać aktualnego zaświadczenia potwierdzającego dokonanie tej kontroli, co jest realizacją w praktyce wymogów stawianych przez prawo powszechnie obowiązujące.
Brak stosownego dokumentu w tym zakresie, może być podstawą do odmowy wypłaty odszkodowania wyłączające odpowiedzialność za szkody będące następstwem niespełnienia warunków prawa budowlanego lub przepisów przeciwpożarowych.
Zawsze informujemy naszych Klientów o powyższych obowiązkach, wynikających z prawa powszechnie obowiązującego.
Umowa ubezpieczenia może być w przypadku braku wymaganych przeglądów zawarta, jednakże z konsekwencją wskazaną powyżej.