Polisy kupowane w zakładach ubezpieczeń działają prawie dokładnie tak, jak abonamenty medyczne. Na podstawie plastikowej karty pacjenta klient leczy się w prywatnych placówkach medycznych.
Jakie są różnice?
W przypadku polis zdrowotnych pacjent może korzystać z placówek nie jednej, ale kilku lub kilkunastu firm. W przypadku abonamentu, ma do dyspozycji konkretną sieć placówek. Nie jest to dużym problemem, jeżeli pacjent ma placówkę w pobliżu swojego miejsca zamieszkania. Ponieważ kliniki medyczne oferujące abonamenty są zlokalizowanie głównie w dużych miastach, dla mieszkańców mniejszych miejscowości rekomenduje się raczej polisy. Klient ma tu większą swobodę wyboru placówek.
Niektórzy ubezpieczyciele (obecnie Inter Polska) oferują ponadto zwrot kosztów leczenia na podstawie rachunków. Na wypadek braku placówki w pobliżu miejsca zamieszkania lub w innym miejscu w kraju, pacjent może udać się do dowolnego lekarza lub przychodni, wziąć stamtąd rachunek. Na jego podstawie Ubezpieczonemu przysługuje zwrot kosztów w granicach określonych limitów.
Leczenie szpitalne
Firmy abonamentowe oferują przede wszystkim świadczenia ambulatoryjne, czyli wizyty u lekarzy specjalistów, badania diagnostyczne, wizyty domowe, szczepienia, drobne zabiegi, itp. Jeżeli w abonamencie medycznym mamy do czynienia z hospitalizacją, jest to zazwyczaj pakiet dość drogi.