Prywatne a publiczne ubezpieczenie zdrowotne
Wraz z pojawiającymi się coraz to nowszymi pomysłami na uzdrowienie polskiej służby zdrowia pojawiają się także nowe koncepcje wykorzystania do tego prywatnych czy też dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych. Szczegóły takiego rozwiązania, jak na przykład wysokość składki czy koszyk usług przysługujących nam za nią nie są jeszcze znane i pewnie minie sporo czasu nim politycy i lekarze osiągną w tej kwestii porozumienie. Dlatego na razie musimy sami zatroszczyć się o swoje zdrowie. Możemy to zrobić wykupując prywatną polisę zdrowotną dla siebie lub swojej rodziny.
Prywatne znaczy dodatkowe
Występujące w naszym kraju prywatne ubezpieczenia zdrowotne mają charakter dodatkowy. Pełnią funkcję uzupełniającą do państwowej służby zdrowia. Model taki występuje we wszystkich krajach europejskich, różni się on jednak stopniem finansowania ochrony zdrowia przez ubezpieczenia prywatne. W największym stopniu do kieszeni obywateli sięgają takie państwa jak Niemcy, Francja i Holandia gdzie udział prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych w finansowaniu ochrony zdrowia ogółem przekracza 10%. W pozostałych krajach, podobnie jak w Polsce znaczenie finansowania ochrony zdrowia z tego źródła jest niewielkie.
Należy więc pamiętać, że wykupienie polisy zdrowotnej nie zwalnia nas z obowiązku płacenia składek do Narodowego Funduszu Zdrowia. Oznacza to, że w dalszym ciągu możemy korzystać z usług państwowej służby zdrowia, jej lekarzy i szpitali.