-
Pomoc finansową w razie pobytu w szpitalu oraz operacji – w ramach polisy za pobyt w szpitalu towarzystwa przyznają tzw. dzienny zasiłek szpitalny, czyli świadczenie pieniężne należne za każdy dzień pobytu w szpitalu; za jeden dzień może to być nawet 200 zł; ponadto niektórzy ubezpieczyciele wypłacają świadczenie pieniężne z tytułu wykonania operacji/zabiegu operacyjnego na skutek choroby lub nieszczęśliwego wypadku; kwota świadczenia jest uzależniona od skomplikowania danej operacji/zabiegu i waha się na przykład od 2 do 10 tysięcy złotych.
Kiedy płaci prywatny ubezpieczyciel a kiedy państwo?
Z niektórych usług medycznych możemy korzystać zarówno w ramach publicznej służby zdrowia jak i naszego prywatnego ubezpieczenia. Kto wtedy płaci?
To zależy. Jeżeli powiedzmy poddajemy się operacji w szpitalu państwowym i nie korzystamy przy tym z „przywilejów” jakie daje nam nasze ubezpieczenie prywatne to za usługę medyczną płaci NFZ, my zaś możemy uzyskać od Ubezpieczyciela zapisaną w OWU kwotę przypadającą na dany zabieg.
Jeżeli zaś Ubezpieczony udaje się do państwowego szpitala na zabieg objęty ubezpieczeniem prywatnym i np. korzysta z przywileju lepszej sali lub obsługi szpitalnej, to płaci za to towarzystwo ubezpieczeniowe. Pacjent może skoncentrować się na powrocie do zdrowia.
Marta Czyż