„Nowe” prywatne ubezpieczenia zdrowotne a dotychczasowe abonamenty medyczne
Na nasze – Polaków - szczęście, ostatnio w państwowej służbie zdrowia panuje spokój. Nie ma żadnych strajków, zamykania oddziałów czy głodówek lekarzy bądź pielęgniarek. Nie oznacza to jednak stagnacji czy braku obiecywanych wcześniej działań mających uzdrowić chorą służbę zdrowia.
Wręcz przeciwnie, spokój sprzyja wytężonej i regularnej pracy legislacyjnej naszych ustawodawców, którzy opracowują podstawy reformy. Ostatnio do mediów przedostały się informacje dotyczące projektu dodatkowych prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych. Warto zastanowić się, jak wpłynie on na istniejące już na naszym rynku rozwiązania, a zwłaszcza popularne abonamenty medyczne.
Abonament medyczny, czyli co?
Abonament medyczny polega na wykupieniu usług medycznych w prywatnej przychodni. Abonamenty medyczne kupują głównie firmy dla swoich pracowników. Jest to rozwiązanie korzystne dla obu stron. Pracownicy mają łatwy i bezpłatny dostęp do lekarzy pierwszego kontaktu i najważniejszych specjalistów, pracodawcy zaś zyskują bardziej zdrowych a przez to efektywnych pracowników. Ponadto rozwiązuje to ich problemy związane z medycyną pracy (czyli koniecznością zapewnienia pracownikom dostępu do służby zdrowia w postaci zakładowych przychodni). Abonamenty oferują zarówno duże sieci przychodni medycznych tj. Lux- med czy Enel- med., jak i mniejsze, lokalne przychodnie.
Prywatne ubezpieczenia zdrowotne - zagrożenie dla abonamentów czy nie?
Skoro abonamenty są tak korzystne i coraz bardziej popularne, dlaczego zastanawiamy się nad kwestią ich wyparcia z rynku przez nowe polisy zdrowotne?