Do komisji wojewódzkich, które zgodnie ze znowelizowaną ustawą o Prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, m.in. nakładającą na szpitale obowiązek ubezpieczenia się od zdarzeń medycznych, wpłynęło już 8 wniosków o wypłatę odszkodowania.
Dziś wiadomo, że dwa z nich zostały odrzucone przez PZU, który zmonopolizował ubezpieczenie lecznic od roszczeń pacjentów z tytułu zdarzeń medycznych.
– W naszej ocenie nie było podstaw do przyjęcia, że zgłoszone uszkodzenia ciała były następstwem diagnozy niezgodnej z aktualną wiedzą medyczną lub leczenia niezgodnego z tą wiedzą – powiedziała w wywiadzie dla Dziennika Gazety Prawnej Agnieszka Rosa z działu prasowego PZU. – Tym samym nie zachodziło zdarzenie medyczne zdefiniowane w ustawie – dodała.
Nie wszystkie szpitale są ubezpieczone
Z danych DGP wynika, że polisę, która pozwoli szpitalowi na wypłacenie świadczenia z tytułu zdarzenia medycznego wykupiły jak dotąd 152 spośród 1215 placówek, co stanowi zaledwie 12,5 proc. wszystkich działających w Polsce szpitali.
Pozostałe lecznice zasłaniają się zbyt wysokimi kosztami składki oraz zapowiedziami resortu zdrowia, że dodatkowe ubezpieczenie nie będzie obowiązkowe.
Polisa rzeczywiście nie jest tania, a jej zawarcie nie znosi bynajmniej obowiązku wykupienia przez szpital ubezpieczenia OC, którego koszt wynieść może nawet 80 tys. zł.
Co więcej od stycznia 2012 roku podniesione zostały sumy gwarancyjne na polisy OC dla szpitali, co przekłada się też na wysokość składki. Natomiast nowe ubezpieczenie to obciążenie dla szpitala sięgające od 200 tys. do nawet 800 tys. zł.
Rynek, jak już wspomnieliśmy, zmonopolizował PZU, który dyktuje warunki.
Po jednej polisie, jak podają media, wystawiły Inter Polska i Ergo Hestia (Inter Polska dementuje tę informację). Ubezpieczyciele nie są zainteresowani obniżaniem składek, ponieważ wciąż jeszcze nie wiadomo, ilu pacjentów wystąpi z roszczeniem o wypłatę odszkodowania, ani też jaka będzie ich wysokość. Z informacji uzyskanych przez Gazetę Wyborczą wynika, że tylko w 2010 do sądów rejonowych i okręgowych wpłynęły 782 sprawy o rozstrzygnięcie, czy uszczerbek na zdrowiu był skutkiem błędu medycznego. Jak dotąd 200 z nich rozpatrzono na korzyść poszkodowanych, a 19 zakończyło się ugodami.