Dotychczas towarzystwa ubezpieczeń stosowały praktykę zwiększania składki w ubezpieczeniach życiowych oraz majątkowych dla kobiet w ciąży. Sytuacja powinna ulec zmianie po 18 czerwca, kiedy to weszły w życie przepisy uniemożliwiające stosowanie takich praktyk.
Zmiany tylko na papierze
Rzeczywistość okazała się odmienna od założeń. Niektóre towarzystwa nawet nie zmieniły warunków ubezpieczeń. Inne z kolei dokonały formalnych zmian, ale na przykład uchylają się od odpowiedzialności w sytuacji porodu. Sytuacja zatem nie jest do końca jasna. Nowe prawo miało dostosować działalność ubezpieczeniową do obowiązującej w Europie zasady równego dostępu przedstawicieli obu płci do towarów i usług.
Zdaniem Rzecznika Ubezpieczonych towarzystwa nie maja prawa ograniczać z zakresu ubezpieczeń zdarzeń związanych z ciążą, ani też żądać za takie świadczenia dodatkowej składki. Inną opinię wyraża KNF, który przyznaje prawo do wyłączenia z zakresu ubezpieczenia kosztów porodu. Sprawę bada Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Kilka wskazówek na temat ubezpieczenia zdrowotnego dla kobiet w ciąży
Zanim nastąpi jakakolwiek wiążąca decyzja i nie towarzystwa dostosują umowy do nowych wymagań, na razie wszystkie kobiety w stanie błogosławionym muszą się zmierzyć z dotychczasową rzeczywistością.