Warunki ogólne
Umowę prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego standardowo zawiera się na rok, z możliwością automatycznego przedłużenia na kolejne lata. Ubezpieczonym może być każdy, kto w chwili zawierania umowy nie przekroczył zazwyczaj 65 roku życia, choć w niektórych towarzystwach wiek ten wynosi 60 lat. Wysokość składki zależy od wieku, płci, zakresu ochrony oraz stanu zdrowia. Składkę opłaca się rocznie, półrocznie, kwartalnie lub miesięcznie.
Różne warianty ubezpieczenia
Lepiej poświęcić trochę czasu i przeanalizować oferty kilku towarzystw. W zależności od ubezpieczyciela i od umów z prywatnymi placówkami zdrowotnymi, polisy różnią się zakresem ochrony, sumą ubezpieczenia, wysokością składki, dostępnością usług np. w mniejszych ośrodkach miejskich.
Najczęściej mamy do wyboru
kilka wariantów ubezpieczenia, począwszy od najbardziej podstawowego (i zarazem - najtańszego), skończywszy na najbardziej kompleksowym (i co za tym idzie - najdroższym).
Wariant podstawowy, inaczej nazywany standardowym, zwykle obejmuje: konsultacje specjalistyczne, wizyty domowe lekarza, świadczenia diagnostyczne oraz rehabilitacyjne wynikające z procesu leczenia.
Wariant rozszerzony charakteryzuje się tym, że oprócz świadczeń z wariantu podstawowego zawiera świadczenia o szerszym zakresie, np. szczepienia ochronne poza obowiązkowymi, dzienną opiekę pielęgniarskę w domu chorego wynikająca z jego stanu zdrowia, samochodowy transport sanitarny. Duże szerszy jest też dostęp do specjalistów oraz zakres badań diagnostycznych, wykonywanych w ramach polisy. Jeżeli na określone świadczenia z zakresu podstawowego obowiązuje limit, do którego ubezpieczyciel pokrywa koszty, np. na wizyty domowe lekarza, w wariancie poszerzonym limit ten na ogół jest większy.
Za co towarzystwo nie zapłaci? Wyłączenia odpowiedzialności
Niektóre choroby, np. nerwica, gruźlica, choroby psychiczne, bezpłodność, wady wrodzone i genetyczne, zazwyczaj nie są objęte ubezpieczeniem. Wyłączenia, tak jak inne aspekty ochrony ubezpieczeniowej, uzależnione są od towarzystwa ubezpieczeniowego. Czasem jest ich więcej, a czasem mniej. Aby uchronić się przed negatywnymi konsekwencjami, należy zatem uważnie zapoznać się z OWU, które – zgodnie z zapisami ustawowymi - każdy zakład ubezpieczeń obowiązany jest doręczyć ubezpieczającemu przed zawarciem umowy
Mając na uwadze fakt, iż powszechny system ubezpieczenia zdrowotnego w Polsce pozostawia wiele do życzenia, a kwestia ochrony zdrowia zarówno własnego, jak i naszych bliskich nie może być bagatelizowana, na pewno warto skorzystać z prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego. Należy jednak pamiętać, by przed podpisaniem umowy zapoznać się z OWU – wówczas będziemy świadomi, co dokładnie oferuje nam ubezpieczyciel.
Ubezpieczenie.com.pl