Od roku 2013 wiek emerytalny pracowników będzie wzrastał o trzy miesiące każdego roku tak, by docelowo osiągnąć poziom 67 lat.
Taka regulacja wynika z opublikowanej 6 czerwca nowelizacji ustawy z dnia 11 maja 2012 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. 2012 poz. 637).
Z każdym kolejnym rokiem pracownik będzie pracować dłużej, docelowo do osiągnięcia 67. roku życia.
W przypadku kobiet proces ten będzie znacznie dłużej rozłożony w czasie z uwagi na ilość lat. Dotąd obowiązywała granica 60. lat, a według nowych przepisów będzie to 67. rok życia.
Kobiety zakończą więc spełnianie wymogów reformy emerytalnej w 2040 r. W przypadku mężczyzn proces ten będzie następował szybciej, z uwagi na obecną przestrzeń czasową świadczenia, czyli przedział 65 do 67 lat, która zostanie osiągnięta w 2020 r.
Zmiany emerytalne obejmują te z pracownic, które urodziły się po 31 grudnia 1952 r., a w przypadku pracowników mężczyzn, tych, którzy urodzili się po 31 grudnia 1947 r.
Zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn wiąże się również ze zrównaniem okresu składkowego i nieskładkowego, który warunkuje prawo do podwyższenia świadczenia emerytalnego do kwoty emerytury minimalnej.
Dlatego zaproponowano stopniowe podwyższanie z 20 do 25 lat okresu składkowego i nieskładkowego, uprawniającego kobiety do otrzymywania emerytury minimalnej.
Docelowy staż na poziomie 25 lat, uprawniający kobiety do wypłaty emerytury minimalnej, zostanie osiągnięty po 31 grudnia 2021 r.
Zmianom nie ulegnie wiek uprawniający do świadczeń o charakterze wygasającym, tj. do emerytur pomostowych i świadczeń kompensacyjnych nauczycieli. Nie zmienią się również warunki nabywania prawa do świadczeń przedemerytalnych.
Emerytura częściowa
Emerytura częściowa będzie swoistą furtką dla pracownika, który nie osiągnął wieku emerytalnego 67 lat. Kobiety będą mogły skorzystać z tej możliwości po ukończeniu 62 lat, a mężczyźni po ukończeniu 65 lat. Warunkiem będzie odpowiedni staż ubezpieczeniowy: dla kobiet, co najmniej 35 lat, dla mężczyzn co najmniej 40 lat.
Do stażu zostaną wliczone okresy składkowe (okres ubezpieczenia, czyli np. praca na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia, okres pobierania zasiłku macierzyńskiego) i nieskładkowe (np. okres pobierania wynagrodzenia chorobowego, zasiłku chorobowego lub opiekuńczego, świadczenia rehabilitacyjnego).
Okresem składkowym nie będzie natomiast okres wykonywania przez niego umowy o dzieło, czy innego rodzaju umowy nienazwanej, od której, zgodnie z ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych, nie są odprowadzane składki na ubezpieczenia społeczne.
Emeryturę częściową pracownika administracji, będzie stanowiła 1/2 pełnej kwoty emerytury z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
Będzie wypłacana bez względu na wysokość osiąganych dochodów z pracy i bez konieczności rozwiązania stosunku pracy. Pobrane świadczenie zostanie odliczone od zgromadzonego kapitału emerytalnego.