Zgodnie z przepisami przedsiębiorcy zobowiązani są do terminowego rozliczania i opłacania składek na ubezpieczenia społeczne zarówno za siebie jak i za zatrudnione osoby. Natomiast
ZUS zobowiązany jest do ściągania wszystkich należności nieopłaconych w terminie, jeżeli nie uległy przedawnieniu.
ZUS ma 10 lat na dochodzenie należności
Zasady dotyczące przedawnienia należności z tytułu składek regulują przepisy ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych.
Zgodnie z jej przepisami obowiązującymi do 31 grudnia 2002 r. należności z tytułu składek ulegały przedawnieniu po upływie 5 lat, licząc od dnia, w którym składki stały się wymagalne. W praktyce okres ten wydłużał się do 10 lat, ponieważ
bieg przedawnienia przerywała każda czynność podjęta przez ZUS zmierzająca do ściągnięcia należności, jeżeli o czynności tej został powiadomiony płatnik.
Od 1 stycznia 2003 r. wszedł w życie przepis znowelizowanej ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, zgodnie z którym należności z tytułu składek ulegają przedawnieniu po upływie 10 lat.
Powyższa zasada ma zastosowanie do należności, które nie uległy przedawnieniu do 31 grudnia 2002 r. Nie dotyczy natomiast zaległości, które wygasły przed dniem wejścia w życie nowych przepisów.
Ogłoszenie upadłości przerywa bieg terminu przedawnienia
Obowiązujące przepisy przewidują również sytuacje, w których bieg terminu przedawnienia może ulec zawieszeniu lub przerwaniu.