Zawarcie przez płatnika umowy o odroczenie terminu płatności składek lub o rozłożenie na raty spłaty należności powoduje, że bieg terminu przedawnienia nie rozpoczyna się, a
rozpoczęty ulega zawieszeniu od dnia zawarcia umowy do dnia terminu płatności odroczonej należności z tytułu składek lub ostatniej raty.
Zawieszenie biegu terminu przedawnienia następuje również od dnia podjęcia pierwszej czynności zmierzającej do wyegzekwowania należności z tytułu składek, o której dłużnik został powiadomiony aż do momentu zakończenia postępowania egzekucyjnego.
W sytuacji, gdy wydanie decyzji stwierdzającej istnienie zaległości uzależnione jest od rozstrzygnięcia zagadnień wstępnych przez inny organ lub sąd,
zawieszenie biegu terminu przedawnienia trwa do dnia, w którym decyzja organu stała się ostateczna lub uprawomocniło się orzeczenie sadu. Jednak nie może trwać dłużej niż 2 lata.
Także z powodu śmierci spadkodawcy bieg terminu przedawnienia ulega zawieszeniu do dnia uprawomocnienia się postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku, nie dłużej jednak niż do dnia, w którym upłyną 2 lata od śmierci spadkodawcy.
Zawieszenia terminu przedawnienia dotyczy również należności z tytułu składek wynikających z decyzji o odpowiedzialności osób trzecich lub następcy prawnego. Jednak w tym przypadku
przedawnienie następuje po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym decyzja została wydana.
Natomiast jedyną przyczyną przerwania biegu terminu przedawnienia jest ogłoszenie upadłości płatnika.
W tym przypadku wznowienie biegu terminu przedawnienia rozpoczyna się na nowo od dnia następującego po dniu uprawomocnienia się postanowienia o ukończeniu postępowania upadłościowego lub jego umorzeniu.