Dodatkowo
musi być zatrudniony w obcych przedstawicielstwach dyplomatycznych, urzędach konsularnych, misjach, misjach specjalnych lub instytucjach międzynarodowych, chyba że umowy międzynarodowe stanowią inaczej.
Podobnie jest również w przypadku obcokrajowców, którzy wprawdzie zatrudnieni są przez polskie podmioty, ale ich miejsce wykonywania pracy leży poza granicami państwa. Wówczas również nie podlegają oni polskim przepisom o ubezpieczeniach społecznych, ponieważ nie są pracownikami na terenie Polski.
Składka na ubezpieczenia społeczne
Pracodawca, który zatrudnia obcokrajowca ma obowiązek opłacania za niego składek na ubezpieczenia społeczne. Jako płatnik powinien:
-
zgłosić pracownika do ubezpieczeń (za pomocą formularza zgłoszeniowego ZUS ZUA z kodem tytułu ubezpieczenia- 01 10 xx),
-
Ustalić, pobrać, rozliczyć oraz odprowadzić składki do ZUS.
Podstawa wymiaru opłacania składek na ubezpieczenia społeczne jest taka sama dla wszystkich pracowników, nie zależnie od tego czy są Polakami czy obcokrajowcami.
W ramach przypomnienia wspomnę, iż jest nią przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, osiągany u pracodawcy z tytułu pozostawania w ramach stosunku pracy.
Uwaga! Bardzo często pracodawcy udostępniają swoim pracownikom cudzoziemcom lokale mieszkaniowe. W związku z tym koszty poniesione przez pracodawcę z tego tytułu są przychodami pracownika, a co za tym idzie, wchodzą do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.