Nie ulega wątpliwości, że ceny tych usług będą stale rosnąć. Nowoczesna aparatura medyczna kosztuje bajońskie pieniądze (a na takiej przecież chcemy być leczeni).Lekarze specjaliści są i muszą być wysoko opłacanymi pracownikami.
Niestety coraz większą liczbę Polaków nie będzie po prostu na te usługi stać.
Z drugiej strony każdy pracownik płaci też co miesiąc 9% swojego wynagrodzenia brutto na ubezpieczenie zdrowotne.
Z usług NFZ korzystają w zasadzie prawie wszyscy obywatele. Jeżeli w razie choroby ktoś korzysta z usług prywatnych gabinetów specjalistycznych, to i tak, w razie koniecznej hospitalizacji „ląduje” w szpitalu czy klinice NFZ. Prywatnych szpitali jest jeszcze relatywnie niewiele, a te które istnieją nie są w stanie wykonywać wielu wysoce specjalistycznych i skomplikowanych zabiegów. Poza tym nikogo nie byłoby na nie stać.
Wielu pomstuje na NFZ twierdząc, że woleliby się leczyć prywatnie, ale czy wszystkich ich stać jest np. na wydatek ok. 30 tys. zł w razie niewydolności oddechowej z urazem wielonarządowym będących tak częstymi skutkami wypadków komunikacyjnych? Takie głoszenie poglądów jest po prostu przerażające. Czy ktokolwiek policzył , ile rzeczywiście kosztują usługi medyczne, z których korzysta na przestrzeni 1 roku tzw. przeciętnie zdrowa czteroosobowa rodzina? Gdyby wiedzieli, ile to kosztuje i musieli płacić z własnej kieszeni, zaczęliby jeździć 50 km na godzinę, zastanowiliby się dwa razy przed pójściem do lekarza i zaraz byliby zdrowsi, a o zdrowie dbaliby, jak o największy skarb.
Dlatego bez opracowania nowych zasad dostępności do usług służby zdrowia, nadal w zasadzie wszyscy będą mieli do niej dostęp, ale naprawdę leczonych i wyleczonych będzie niewielu.
Obecnie nie ma żadnych powodów, aby lekarz dążył do wyleczenia chorego. On go leczy, leczy i leczy, ale nikt nie sprawdza, czy wyleczył. Stosuje się bowiem leczenie objawowe, które rzadko pokrywa się z leczeniem przyczynowym. Niestety szukanie przyczyny choroby wymaga często wielu badań specjalistycznych, które jawią się jako zbyt drogie chociażby wobec braku na rynku lekarzy wielu specjalności w związku z czym dostęp do nich pozostaje ograniczony.
Aby można było kontraktować usługi tam, gdzie taniej, musi zostać określony jednolity minimalny standard tych usług
Oczywiście powiem rzecz niepopularną w wielu kręgach: niestety nie da się tego osiągnąć bez współudziału, na identycznych zasadach, prywatnej służby zdrowia.
Dlatego bez stworzenia przez władze możliwości i zachęt do ubezpieczania się w prywatnych kasach chorych lub innych ubezpieczalniach i bez wprowadzenia częściowej partycypacji pacjentów w kosztach leczenia, nic w polskiej służbie zdrowia się nie zmieni.
Wniosek drugi: Warunkiem poprawy jakości i ilości usług medycznych jest opracowanie systemu ochrony zdrowia, w którym dostęp do usług będzie jasno określony co do zasad i zakresu tak, aby można było mówić o systemie rzeczywiście powszechnym. System ten musi zapewniać wszystkim dostęp do podstawowych usług medycznych.
Jednak żaden rząd nie podejmie takiej decyzji bez społecznego przyzwolenia.
No i na koniec system rent.
Każdy musi się poczuwać do tego, aby wykupić sobie prywatne ubezpieczenie na życie (zabezpieczając najbliższych) oraz różne ubezpieczenia od innych ryzyk, na wypadek których chciałby się zabezpieczyć.
Zdaję sobie sprawę, że to również bardzo niepopularny postulat, jako że wiąże się z powszechnym obniżeniem wydatków na bieżącą konsumpcję.
Ale póki społeczeństwo tego nie zaakceptuje będziemy niestety mieli tysiące rodzin żyjących w ubóstwie, jakie dzisiaj znamy tylko z filmów o mieszkańcach Afryki czy Ameryki Południowej. Pamiętajmy, że nigdy nie będzie stać budżetu Państwa na wypłacanie rent w satysfakcjonującej wysokości.
Jeżeli decydujemy się na założenie rodziny musimy sobie jasno uświadomić czym skutkuje ciężka choroba jednego z małżonków, czym jego brak, a czym wypadek głównego żywiciela.
Musimy umieć położyć na szali wycieczkę „last minute” za bardzo atrakcyjną cenę i bezpieczeństwo rodziny.
Ocena na ile jesteś odpowiedzialny należy wyłącznie do Ciebie i tylko Ty sam musisz zmierzyć się z konsekwencjami swojej nieodpowiedzialności.
Wniosek trzeci: Nie ma rady; musisz zacząć myśleć wyprzedzająco. Musisz też zacząć być odpowiedzialny. Naucz się wreszcie, że w życiu nikt nigdy nic nie daje za darmo.
PRO MEMORIA
Jeżeli zamierzasz nadal żyć z nastawieniem, że jakoś to będzie i że nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było, to znaczy że nurt zmian społecznych i gospodarczych jest silniejszy od Ciebie, i że wcześniej czy później utoniesz. Jednym słowem brak Ci instynktu samozachowawczego, od którego zależy przetrwanie.
Maciej Lichoński
Jak zwykle zapraszam na moją stronę:
http://www.agent-aviva.warszawa.pl/