Jednorazowe odszkodowanie, renta z tytułu niezdolności do pracy, renta szkoleniowa, renta rodzinna – wszystkie te świadczenia mogą mieć jeden mianownik: wypadek przy pracy.
Za wypadek przy pracy uważa się
zdarzenie nagłe, wywołane przyczyną zewnętrzną, powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą.
Innymi słowy, pracownik, któremu przydarzyło się nieszczęście może starać się o świadczenie wypadkowe jeśli wykonywał pracę w miejscu zatrudnienia lub też jeśli pozostawał w dyspozycji pracodawcy w drodze między siedzibą pracodawcy, a miejscem wykonywania obowiązku wynikającego ze stosunku pracy.
Na świadczenie
mogą jednak liczyć nie tylko osoby zatrudnione na umowę o pracę, ale także te, które prowadzą działalność gospodarczą, pracują na podstawie umowy agencyjnej, umowy-zlecenia.
Ubezpieczeniem takim są też objęci posłowie i senatorowie, a także osoby uprawiające sport w trakcie zawodów lub treningów.
Bywa, że wypadek zdarzy się nie w pracy, ale ma jednak związek z wykonywanym zawodem. Chodzi na przykład o wypadek w czasie podróży służbowej, podczas szkolenia w zakresie powszechnej samoobrony albo przy wykonywaniu zadań zleconych przez działające u pracodawcy organizacje związkowe – w takich sytuacjach osobie ubezpieczonej także przysługują świadczenia.
Odszkodowanie czy renta
Na jakie świadczenia może więc liczyć osoba, która uległa wypadkowi przy pracy lub wypadkowi zrównanemu z wypadkiem przy pracy?
W przypadku osoby ubezpieczonej jest to jednorazowe odszkodowanie.
Natomiast w razie wypadku śmiertelnego jednorazowe odszkodowanie należy się członkom rodziny osoby zmarłej Adekwatnym świadczeniem jest także
renta z tytułu niezdolności do pracy, renta szkoleniowa, renta rodzinna dla członków rodziny zmarłego ubezpieczonego lub rencisty, dodatek do renty rodzinnej (dodatek dla sieroty zupełnej) oraz dodatek pielęgnacyjny.