Oszczędzający obecnie mogą gromadzić oszczędności emerytalne wyłącznie na jednym IKE, jednakże otrzymają pełne prawo do zmiany sposobu gromadzenia oszczędności emerytalnych i do zmiany instytucji finansowej prowadzącej IKE. Będzie można również dokonywać transferu środków zgromadzonych w pracowniczym programie emerytalnym na IKE, w przypadku zmiany przez oszczędzającego pracodawcy, jak również w przypadku likwidacji programu lub zakładu pracy.
Oszczędzający gromadzący swoje oszczędności emerytalne na IKE w funduszach inwestycyjnych i zakładach ubezpieczeń mają swobodne prawo do inwestowania w różne typy funduszy oferowanych przez te instytucje finansowe. Konwersja jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych jest zwolniona z podatku od dochodów kapitałowych, jeżeli będzie dokonywana w ramach IKE.
Oszczędzający mogą wcześniej wycofać w całości zgromadzone oszczędności, jednakże będzie to wiązało się z zapłaceniem podatku od dochodów kapitałowych.
Osoby, które wcześniej przetransferowały na IKE środki z pracowniczego programu emerytalnego będą musiały również odprowadzić na swoje konto ubezpieczeniowe w Funduszu Ubezpieczeń Społecznych 30% składek wpłaconych przez pracodawcę do programu. Nie mogą natomiast wycofać części zgromadzonych oszczędności na IKE. Przyjęcie takiego rozwiązania zachęcałoby bowiem oszczędzających do finansowania bieżącej konsumpcji ze środków, które mają zbilansować realny spadek ich dochodów w momencie przejścia na emeryturę.
Ustawa nie reguluje wprost kwestii związanych z opodatkowaniem dochodów kapitałowych oszczędności zgromadzonych na IKE, gdyż te zagadnienia są objęte ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych. W ustawie znajdują się jednakże przepisy zwalniające od podatku od dochodów kapitałowych dla oszczędzających gromadzących oszczędności na IKE zgodnie z projektem ustawy przyjętym przez Radę Ministrów i przekazanym do Sejmu RP w dniu 8 sierpnia 2003 r.
Prawo Unii Europejskiej nie reguluje zasad gromadzenia indywidualnych oszczędności emerytalnych.
IKE jest prowadzone na podstawie pisemnej umowy zawartej przez oszczędzającego, zwanej
„umową o prowadzenie IKE”:
-
z funduszem inwestycyjnym albo
-
z podmiotem prowadzącym działalność maklerską o świadczenie usług polegających na wykonywaniu zleceń nabycia lub zbycia instrumentów finansowych i prowadzenie rachunku papierów wartościowych oraz rachunku pieniężnego, albo
-
z zakładem ubezpieczeń - ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym, albo
-
z bankiem o prowadzenie rachunku bankowego.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r.o indywidualnych kontach emerytalnych ( Dz.U z 2004 Nr 116 poz 205 ze zm.)
Przemysław Gogojewicz
Specjalista w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
www.gogojewicz.com