Występując do ZUS o przyznanie emerytury do wypełnionego wniosku należy
dołączyć komplet dokumentów potwierdzających okresy pracy i wysokość osiąganych zarobków. Zatem warto wiedzieć jakimi dokumentami potwierdzimy przebyte okresy zatrudnienia, a jakimi kwoty otrzymywanych wynagrodzeń.
Dowody potwierdzające zatrudnienie i zarobki
Dokumentami potwierdzającymi okresy ubezpieczenia (pracy) są pisemne zaświadczenia pracodawców, świadectwa pracy lub legitymacje ubezpieczeniowe zawierające wpisy o okresach zatrudnienia (data rozpoczęcia i zakończenia pracy, rodzaj wykonywanej pracy i jej wymiar, pieczątka zakładu pracy oraz podpis i pieczątka służbowa pracodawcy lub upoważnionego pracownika) oraz orzeczenia sądu.
Do potwierdzenia okresów zatrudnienia mogą służyć również dowody pośrednie, jak legitymacja służbowa, umowa o pracę, wpisy w dowodach osobistych, a także
pisma kierowane przez zakład pracy do pracownika w okresie zatrudnienia, jak np. pisma o powołaniu, mianowaniu, angażowaniu, zwolnieniu o ile na ich podstawie można ustalić okresy zatrudnienia.
W przypadku niemożności udowodnienia okresów zatrudnienia pisemnymi dowodami
w niektórych przypadkach mogą być przedłożone zeznania świadków.
Natomiast dokumentem potwierdzającym wysokość wynagrodzeń jest zaświadczenie wystawione przez pracodawcę na druku Rp-7 lub legitymacja ubezpieczeniowa zawierająca wpisy o okresach zatrudnienia i osiąganych w tym czasie wynagrodzeniach.
W przypadku braku zaświadczenia lub legitymacji ubezpieczeniowej wysokość wynagrodzenia może być potwierdzona innymi wiarygodnymi dokumentami jak umowa o pracę lub angaże.
Co robić gdy brakuje dokumentów
Gdy po przeanalizowaniu domowego archiwum okaże się, że jednak brakuje kilku dokumentów wówczas nie pozostaje nic innego jak rozpocząć poszukiwania byłych zakładów pracy w celu uzyskania zaświadczeń potwierdzających okresy zatrudnienia i wysokość osiąganych dochodów.
Pierwszym krokiem w tym kierunku jest ustalenie dokładnej nazwy zakładu pracy i jego adres oraz miejsca w określonej strukturze organizacyjnej. Dane te można ustalić na podstawie
zaświadczeń wystawionych przez zakład pracy, legitymacji ubezpieczeniowej i innych dokumentów wydanych przez pracodawcę.
Mając takie dane można rozpocząć poszukiwania. Problem znika, gdy zakład pracy istnieje i posiada dokumentację. O wiele trudniej jest, gdy zakład pracy już nie istnieje.