Jednak z czasem zmniejszano jej poziom ze względu na trudną sytuację budżetu. W latach 2002-2003 zredukowano ją jedynie do 0,1%, jednak z biegiem czasu procent ten wzrastał. W 2008 roku do FRD było przekazywane zaledwie 0,3% składek emerytalnych, a w ubiegłym roku 0,35%.
Gromadzenie środków na FRD nie tylko do końca 2008 r.
Jak już wcześniej wspomniałam, wykorzystanie środków na funduszu może nastąpić już 1 stycznia 2009 r. Jednak mimo to, nadal będą w nim gromadzone pieniądze na wypłatę przyszłych emerytur. Dodatkowo na jego konto będzie trafiać obowiązkowo co czwarta złotówka z prywatyzacji, gdyż rząd pragnie, aby
w przyszłości niemal połowa przychodów z prywatyzacji trafiała obligatoryjnie na konto Funduszu.
Eksperci twierdzą jednak, że i połowa to za mało. Na konto funduszu powinno trafiać 100% środków z prywatyzacji, w przeciwnym razie pieniędzy na emerytury może zabraknąć!
FRD jako lider zarządzania aktywami
Według Zakładu Ubezpieczeń Społecznych fundusz jest na pierwszym miejscu pod względem efektywności inwestowania środków przeznaczonych na przyszłe emerytury. Od początku 2007 r. jego wyniki inwestycyjne wynosiły 2,17 proc., podczas gdy wszystkie otwarte fundusze emerytalne zanotowały wyniki ujemne.
Podstawa prawna
Podstawą prawną, zgodnie z którą utworzono Fundusz Rezerwy Demograficznej, jest ustawa z 13 października 1999 r. o systemie ubezpieczeń społecznych.
Działa on również zgodnie z statutem, który nadaje minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego, w drodze rozporządzenia.
Ubezpieczenie.com.pl/
Ubezpieczeniaonline.pl