Ponadto emerytury z urzędu
nie dostanie też osoba, która ma już ustalone prawo do emerytury, a rentę pobiera jako świadczenie wybrane (w przypadku tzw. zbiegu prawa do świadczeń jest taka możliwość).
Wysokość świadczenia
Wysokość emerytury zasadniczo ustala się wykorzystując odpowiednio zwaloryzowaną podstawę wymiaru renty.
Jednak na wniosek świadczeniobiorcy emerytura
może zostać wyliczona na podstawie zarobków zainteresowanego uzyskanych w okresie 10 kolejnych lat kalendarzowych wybranych z 20 lat poprzedzających rok zgłoszenia wniosku albo z dowolnie wybranych 20 lat poprzedzających rok zgłoszenia wniosku – innych niż te wykorzystane do wyliczania wysokości renty.
Wysokość emerytury, której podstawę wymiaru stanowi podstawa wymiaru renty oblicza się przy zastosowaniu kwoty bazowej ostatnio przyjętej do obliczenia rent (nie powinno być „obowiązującej w dniu przyznania renty”?).
Jednak w sytuacji, gdy rencista w czasie pobierania świadczenia pracował łącznie przez co najmniej 30 miesięcy, wówczas tzw. część socjalną emerytury (czyli 24 proc. kwoty bazowej) oblicza się z uwzględnieniem nowej kwoty bazowej (obowiązującej w dniu wydania decyzji o zamianie świadczeń).
Obecnie obowiązującą
kwotę bazową wykorzystuje się również do wyliczenia emerytury ustalanej na podstawie nowej – innej niż w przypadku renty – podstawy wymiaru. Tak obliczona emerytura nie może być niższa od pobieranej dotychczas renty z tytułu niezdolności do pracy.
Poradnik ZUS