Rozpatrując zaświadczenie lekarskie o niezdolności do pracy wskutek choroby w aspekcie jego charakteru prawnego, należy przyjąć, że jest to opinia fachowa o stanie zdrowia pracownika, dokonana pod kątem stanowienia przeszkody do świadczenia umówionej pracy.
Zaświadczenie o niezdolności do pracy nie jest jednak zwykłą opinią fachową, na podstawie której właściwy organ podejmuje stosowną decyzję w zależności od własnej oceny.
Orzeczenie to bowiem - potwierdzając istnienie określonego stanu faktycznego (biologicznego) - przemienia go w stan prawny (chronioną sytuację) uprawniając do świadczeń poprzez wydanie zaświadczenia o niezdolności do pracy.
Zaświadczenie o niezdolności do pracy spełnia więc trojaką rolę, tj.:
-
uprawnia pracownika do powstrzymania się od pracy,
-
uruchamia obowiązek wypłaty świadczenia przez pracodawcę lub organ ubezpieczenia społecznego,
-
zawiesza prawo pracodawcy do rozwiązania stosunku pracy.
Tryb wydawania zaświadczeń o czasowej niezdolności do pracy reguluje rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 27 lipca 1999 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu wystawiania zaświadczeń lekarskich, wzoru zaświadczenia lekarskiego i zaświadczenia lekarskiego wydanego w wyniku kontroli lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. Nr 65, poz. 741).
Dowodem wymaganym do wypłaty zasiłku chorobowego za okres niezdolności do pracy z powodu choroby lub przebywania w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej są odpowiednie zaświadczenia lekarskie, wystawione na druku ZUS ZLA przez lekarza, lekarza dentystę, felczera lub starszego felczera upoważnionego do wystawiania takich zaświadczeń.
Podstawą do wypłaty zasiłku chorobowego oraz zasiłku opiekuńczego z tytułu sprawowania opieki nad chorym dzieckiem lub chorym innym członkiem rodziny są zaświadczenia lekarskie na druku ZUS ZLA wystawione prawidłowo, tj. zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 27 lipca 1999 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu wystawiania zaświadczeń lekarskich, wzoru zaświadczenia lekarskiego i zaświadczenia lekarskiego wydanego w wyniku kontroli lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. nr 65, poz. 741 ze zm.).
Zaświadczenie lekarskie wystawia się na okres od dnia, w którym przeprowadzono badanie lub od dnia bezpośrednio następującego po dniu badania.