Tutaj całą składkę finansuje pracodawca wyłącznie z własnych środków, podobnie jak przedsiębiorcy i prowadzący działalność gospodarczą.
Jeśli chodzi o pierwsze trzy wymienione ubezpieczenia, procentowa wartość składki jest jednakowa dla wszystkich ubezpieczonych. Inaczej jest w przypadku ubezpieczenia wypadkowego, które jest różne i ustalane ze względu na poziom zagrożeń zawodowych oraz ich skutków.
Obowiązek ubezpieczenia społecznego
Wszyscy pracownicy (z wyjątkiem prokuratorów) zatrudnieni na terenie Rzeczpospolitej Polskiej podlegają obowiązkowi ubezpieczenia społecznego, w tym również:
-
stypendyści sportowi,
-
bezrobotni,
-
duchowni,
-
żołnierze niezawodowi pełniący czynną służbę (z wyjątkiem kandydatów na żołnierzy i pełniących okresową służbę),
-
funkcjonariusze Służby Celnej,
-
osoby przebywające na urlopach wychowawczych lub pobierające zasiłek macierzyński albo zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego,
-
słuchacze Krajowej Szkoły Administracji Publicznej.
Terminy opłacania składek
Osoby fizyczne opłacające składkę wyłącznie za siebie powinny zrobić to do 5-tego dnia następnego miesiąca. Jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze do 10-tego dnia następnego miesiąca. Natomiast pozostali płatnicy do 15-tego dnia następnego miesiąca.
Uwaga przedsiębiorco!
Jeśli pracodawca lub osoba prowadząca działalność gospodarczą zapomni opłacić składkę lub przekaże ją w zaniżonej wartości, ZUS ma prawo wymierzyć mu surową karę.
Może zapłacić dodatkowo nawet 100% nieopłaconych składek!
Koszty te zostały nazwane przez Zakład „Należnościami z tytułu składek”.
Obejmują one:
-
koszty egzekucyjne,
-
upomnienia
-
oraz odsetki za zwłokę.
Można ewentualnie liczyć na to, że przez 10 lat nikt nie zauważy, że wymagane środki nie wpłynęły, wówczas zobowiązanie ulegnie przedawnieniu. Jednak jest to zbyt naiwny pomysł i jego powodzenie jest mało realne.
Ubezpieczenie.com.pl/
Ubezpieczeniaonline.pl