W Polsce pierwsze przepisy o obowiązkowym ubezpieczeniu chorobowym wydano w 1919 r., tuż po odzyskaniu niepodległości. Ustawy z lat 1924–1927 i z roku 1933 rozszerzyły na cały kraj spójny system ubezpieczeń.
Regulacje prawne
Podstawowym aktem prawnym dotyczącym ubezpieczeń społecznych jest ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych.
Natomiast realizacją przepisów o ubezpieczeniach społecznych zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (dla utrzymujących się z działalności rolniczej).
Składki na ubezpieczenia społeczne
-
Ubezpieczenia emerytalne: 19,52 % podstawy wymiaru składek.
Ubezpieczenie to opłacane jest w równych cześciach przez pracodawcę i jego pracownika. Podwładny finansuje połowę składki
niezależnie od tego, czy jest zatrudniony na umowę o pracę, umowę na zlecenie, czy też trudni się pracą chałupniczą.
Składka opłacana jest z jego przychodów, na które składają się wypłaty pieniężne oraz wartości pieniężnych świadczeń otrzymywanych w naturze i ekwiwalentów za te świadczenia. Druga część składki opłacana przez pracodawcę musi być finansowana z jego własnych środków, a nie z pensji pracownika.
-
Ubezpieczenia rentowe: 6 % podstawy wymiaru
Sytuacja wygląda tak samo jak w ubezpieczeniach emerytalnych (patrz wyżej).
-
Ubezpieczenia chorobowe: 2,45 % podstawy wymiaru
W tym przypadku całą składkę opłaca pracownik, finansując ją ze swojego przychodu. Natomiast jeśli chodzi o przedsiębiorców i osoby prowadzące własną działalność gospodarczą, obowiązek ten ich nie dotyczy - po prostu nie będzie im przysługiwało prawo do zasiłku chorobowego wypłacanego przez ZUS.
od 0,67% do 3,60% podstawy wymiaru ( procent ustalany przez ZUS, płatnicy informowani o wysokości do końca 20 kwietnia danego roku).