Nie wystarczy zadzwonić czy też ustnie powiadomić o tym agenta albo pracownika funduszu. Konieczne jest dostarczenie do siedziby Twojego dotychczasowego OFE poprawnie wypełnionego druku „Zawiadomienia o zawarciu umowy o członkostwo z innym otwartym funduszem emerytalnym”.
Warto nadmienić, że
wzór zawiadomienia jest ściśle regulowany przez przepisy i dokumenty niezgodne z tym wzorem nie są brane pod uwagę.
Terminy
Musisz także pamiętać o terminach ściśle związanych z sesjami transferowymi. Aby mogło dojść do faktycznej zmiany funduszu emerytalnego w danej sesji transferowej, umowa z nowym funduszem musi zostać zawarta
najpóźniej do 25. dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc transferowy, a zawiadomienie musi zostać dostarczone do siedziby dotychczasowego funduszu
najpóźniej do 10. dnia miesiąca transferowego.
Przykład: aby mogło dojść do zmiany OFE podczas najbliższej, sierpniowej sesji transferowej, umowa z nowym funduszem musi zostać zawarta do 25. lipca, a zawiadomienie do dotychczasowego OFE musi dotrzeć do 10. sierpnia.
Jeżeli te warunki nie zostaną spełnione, transfer nastąpi dopiero podczas kolejnej sesji.
Jak widać - zmienić OFE nie jest aż tak prosto, jakby się mogło wydawać.
Dlaczego proces ten został tak skomplikowany?
Z jednej strony takie, a nie inne uregulowania w pewien sposób utrudniają zmiany OFE i w praktyce redukują ilość transferów. Z drugiej strony ścisła formalizacja tego procesu sprawia, że fundusz zmieniają tylko Ci, którzy naprawdę są na to zdecydowani.
Ubezpieczeniaonline.pl/Ubezpieczenie.com.pl