Zbliża się 10 stycznia. Ta data nie wydaje się być jakaś szczególna. Nie ma wtedy żadnego święta. Po prostu wypada kolejna niedziela.
Ale dla wielu z nas ten dzień może być dosyć istotny. Nie warto o nim zapominać.
10 stycznia to ostateczny termin samodzielnego wyboru Otwartego Funduszu Emerytalnego dla osób, które podjęły pierwszą pracę. Jeżeli tego nie zrobią, zostaną przydzielone do funduszu w drodze losowania.
Losowanie
Losowania OFE odbywają się dwa razy w roku. W tym momencie jest około 200 tysięcy osób, które, być może powierzą swoją emeryturę ślepemu losowi. Tyle właśnie zawiadomień, o konieczności wyboru funduszu, wysłał ZUS.
Warto pamiętać, że podczas losowania nie mamy szansy dostać się do każdego z funduszy.
Te największe, które mają 10% lub większy udział w rynku (pod względem zarządzanych aktywów) oraz najsłabsze OFE, które osiągnęły niższą stopę zwrotu od średniej z dwóch ostatnich okresach rozliczeniowych, nie są brane pod uwagę. Zatem nie dość, że ten los ślepy, to jeszcze okrojony.
Kto musi przystąpić do OFE?
Zgodnie z obowiązującym w naszym kraju prawem, obowiązkowe członkostwo w OFE dotyczy osób urodzonych po 31.12.1968 roku. Jeżeli pracujesz na umowę o pracę, nie jesteś już studentem i pracujesz na umowę zlecenie, odbywasz płatny staż lub masz własną pozarolniczą działalność gospodarczą, a nie wybierałeś jeszcze nigdy funduszu emerytalnego to pamiętaj, że będziesz mógł to zrobić tylko do 10 stycznia.
Jak wybrać?
Pomocne w wyborze OFE mogą okazać się przygotowywane przez niezależnych ekspertów cykliczne rankingi. Jednak ze względu na ich mnogość warto przyrzec się dokładnie każdemu z nich. Tutaj szczególną uwagę należy poświęcić kryteriom dokonanej oceny w poszczególnych rankingach.