Co to jest regres?
W polskim ustawodawstwie brak jest jednoznacznej definicji regresu. Praktyka charakteryzuje regres, jako uzyskanie roszczenie zwrotnego przez osobę trzecią.
Osoba ta poprzez spełnienia świadczenia wobec wierzyciela zamiast dłużnika, wstępując tym samym w jego prawa. Osoba trzecia staje się wówczas wierzycielem.
Co to jest regres ubezpieczeniowy?
Jednym z rodzajów roszczenia regresowego jest regres ubezpieczeniowy. Polega on na uzyskaniu przez towarzystwo ubezpieczeniowe prawa do dochodzenia zwrotu wypłaconego odszkodowania od osoby ponoszącej odpowiedzialność cywilną za wyrządzoną szkodę.
Zakład ubezpieczeń (regredient) pokrywa szkodę wyrządzoną poszkodowanemu (ubezpieczonemu) przez sprawcę szkody (regresata).
W momencie wypłaty odszkodowania następuje przeniesienie prawa do roszczenia na firmę ubezpieczeniową. Uzyskuje ona taką pozycję prawną wobec sprawcy szkody, jaką do tej pory zajmował ubezpieczony.
Skąd regres?
Podstawą prawną instytucji regresu jest kodeks cywilny. Art. 518 § 1 punkt 4 kodeksu cywilnego, stanowi, że osoba trzecia, która spłaca wierzyciela, nabywa spłaconą wierzytelność do wysokości dokonanej zapłaty, jeżeli przepis prawa to przewiduje.
Możliwość przejęcia roszczenia stwierdzona została w art. 828 § 1 kodeksu cywilnego, który stanowi: ,,Jeżeli nie umówiono się inaczej, z dniem zapłaty odszkodowania przez zakład ubezpieczeń roszczenie ubezpieczającego przeciwko osobie trzeciej odpowiedzialnej za szkodę przechodzi z mocy prawa na zakład ubezpieczeń do wysokości zapłaconego odszkodowania".