Zacznijmy od tego, że przeciętny student nie ma żadnego przymusu ubezpieczenia się. Jako osoba ucząca się, do 26 roku życia podlega pod ubezpieczenie społeczne rodziców. Na tej podstawie może korzystać ze świadczeń zdrowotnych - porad lekarskich, leczenia ambulatoryjnego, itp. Sytuacja zmienia się po ukończeniu przez studenta 26 roku życia – wtedy trzeba we własnym zakresie opłacać składki za ubezpieczenie społeczne. Jeżeli student pracuje, składki opłaci pracodawca. Za niepracującego studenta może to robić uczelnia, ale trzeba złożyć indywidualny wniosek
(czytaj więcej).
Student powinien się ubezpieczyć od wypadku
To, o co powinien się zatroszczyć student we własnym interesie, to ubezpieczenie NNW. Jest to ubezpieczenie gwarantujące wypłatę odszkodowania w razie wypadku, a właśnie do wypadków, skutkujących mniejszym lub większym uszczerbkiem na zdrowiu, dochodzi w życiu najczęściej.
Ryzykowne sporty
Osoby w wieku od 20 do 25 lat mają największą skłonność do ryzyka. Student jest narażony przede wszystkim na wypadki podczas uprawiania sportu - jazdy na nartach i snowboardzie, pływania na różnego rodzaju wodnym sprzęcie, wspinaczki, itd. Z dużym przwdopodobieństwem mogę przytrafić mu się kontuzje, skręcenia czy złamania.
Ile dostanę z NNW po wypadku?
Wysokość odszkodowania z polisy zależy od dwóch czynników: procentowego uszczerbku na zdrowiu oraz sumy ubezpieczenia. Suma ubezpieczenia jest określana przez ubezpieczającego lub ustalana z góry. O uszczerbku na zdrowiu orzeka
komisja lekarska wg rankingubezpieczennazycie.pl po zakończeniu leczenia.
Najczęściej za każdy procent uszczerbku należy się taki sam procent sumy ubezpieczenia. Na przykład, jeżeli suma ubezpieczenia jest określona na 20 tys. złotych, a złamany palec zostanie zakwalifikowany jako 3% trwałego uszczerbku na zdrowiu, od ubezpieczyciela dostaniemy 600 złotych.
PORÓWNAJ OFERTY NNW!