Ubezpieczenie na uczelni
Ubezpieczenie NNW można wykupić na uczelni. Najczęściej zapewnia ono ochronę ubezpieczeniową przez 24 godziny na dobę w Polsce i za granicą.
Kiedy wyjeżdżamy za granicę
Jeżeli wyjeżdżamy za granicę, należy dodatkowo zadbać o ubezpieczenie zdrowotne. Na terenie Europy mamy prawo do korzystania ze świadczeń medycznych we wszystkich krajach Unii oraz w Islandii, Liechtensteinie, Norwegii i Szwajcarii. Gwarantuje nam to prawo wspólnotowe. Dokumentem uprawniającym do leczenia jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), wydawana bezpłatnie w regionalnych oddziałach NFZ. Karta nie zagwarantuje nam jednak pokrycia kosztów ratownictwa na stoku, czy transportu do Polski po wypadku. Ponadto umożliwia nam ona korzystanie tylko z tych usług medycznych, które są bezpłatne dla obywateli danego kraju - resztę kosztów pokrywamy z własnej kieszeni
(czytaj więcej). Dlatego przed wyjazdem za granicę należy dodatkowo ubezpieczyć się prywatnie, wykupując polisę turystyczną. Wyjeżdżając do krajów pozaeuropejskich ubezpieczenie turystyczne, i to na wysokie sumy, jest koniecznością. Koszty związane z leczeniem i transportem poszkodowanego są bowiem w takich krajach bardzo wysokie.
Wymiany i stypendia
Wyjeżdżając na wymiany studenckie, konferencje lub stypendia (na przykład w ramach Erasmusa), konieczne jest posiadanie karty EKUZ. Karta zostanie wydana na okres pobytu za granicą. To wystarczająca ochrona, jeżeli będziemy się uczyć w Europie i nie planujemy specjalnie narażać się na niebezpieczeństwo (np. uprawiając na własną rękę sporty ekstremalne).
Poza Europą
Wybierając się na uczelnie pozaeuropejskie, należy bezwzględnie wykupić ubezpieczenie turystyczne obejmujące koszty leczenia za granicą. Za względu na wysokie koszty opieki medycznej w niektórych krajach, suma ubezpieczenia na takiej polisie nie powinna być niższa niż 30 tys. Euro. Przed wykupieniem polisy warto dowiedzieć się, czy przypadkiem nie ubezpiecza nas zagraniczna uczelnia.
PORÓWNAJ OFERTY NNW!
ZD