Rok akademicki trwa w najlepsze. Wykłady, ćwiczenia, zaliczenia pochłaniają studencką brać.
W ferworze tych zajęć bardzo łatwo zapomnieć o ubezpieczeniach i choć oprócz „zdrowotnego” student nie jest prawnie zobowiązany do posiadania żadnego uzupełniającego ubezpieczenia, warto jednak przeanalizować możliwość wykupienia dodatkowej polisy.
PORÓWNAJ OFERTY NNW!
Na początek kilka słów o ubezpieczeniu zdrowotnym.
Student, jak wszyscy obywatele Polski, ma obowiązek posiadania ubezpieczenia zdrowotnego. I w tym względzie jest kilka możliwości:
-
jeżeli student prowadzi działalność gospodarczą ubezpiecza się sam, jeśli natomiast jest zatrudniony w oparciu o umowę o pracę do ubezpieczenia zgłasza go pracodawca i również on odprowadza składki,
-
w przypadku, kiedy student nie przekroczył 26 roku życia, nie jest zatrudniony, ani nie prowadzi działalności gospodarczej, do ubezpieczenia, jako członka rodziny mogą go zgłosić rodzice lub małżonek,
-
student, który ukończył 26. rok życia i nie podlega ubezpieczeniu z tytułu umowy o pracę, umowy zlecenia itp., ani z tytułu prowadzenia własnej działalności gospodarczej, zgłaszany jest do ubezpieczenia przez uczelnię, przy czym sam zainteresowany występuje do uczelni z wnioskiem o zgłoszenie go do ubezpieczenia w NFZ, oświadczając jednocześnie, że nie podlega ubezpieczeniu z żadnego innego tytułu.
Warto pamiętać, że prawo do studenckiego ubezpieczenia zdrowotnego w Narodowym Funduszu Zdrowia wygasa po upłynięciu czterech miesięcy od zakończenia studiów, bądź w momencie skreślenia z listy studentów.
Oprócz załatwienia formalności związanych z przystąpieniem do ubezpieczenia zdrowotnego studenci, którzy kształcą się poza miejscem swojego zamieszkania, wybierają także lekarza pierwszego kontaktu, do którego będą mogli się zwrócić w razie zachorowania.
Odpowiednie formularze wyboru lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) dostępne są zarówno w placówkach opieki zdrowotnej, jak i na stronie internetowej NFZ.
Wystarczy po prostu zgłosić się do wybranego ośrodka zdrowia, który ma podpisaną umowę z NFZ (oznakowanie znajduje się na tablicy informacyjnej) i na miejscu wypełnić stosowne formularze. Tego samego dnia można umówić się na wizytę. Najczęściej to uczelnia wskazuje placówkę, która obsługuje jej studentów.