Ubezpieczenie NNW nie jest obowiązkowe, niekiedy jednak jest wymagane przez uczelnie podczas odbywania praktyk studenckich lub niektórych zajęć.
Wiadomo, że w trakcie zajęć z wychowania fizycznego, odbywających się w terenie lub w laboratorium z użyciem specjalistycznych urządzeń może dojść do nieprzewidzianych wypadków. Ubezpieczenie NNW zapewni w takich sytuacjach dodatkowe wsparcie finansowe, które pozwoli pokryć koszty leczenia lub rehabilitacji.
PORÓWNAJ OFERTY NNW!
Warunki i zakres ubezpieczenia dostępne są w dziekanacie uczelni. Każdy student, który chce przystąpić do ubezpieczenia może, a nawet powinien się z nimi zapoznać. Ubezpieczenie NNW zawierane za pośrednictwem uczelni ma tę zaletę, że jest tańsze, niż gdyby indywidualnie podpisać umowę z taką samą sumą ubezpieczenia.
Równie przydatne – ubezpieczenie OC
Oprócz ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków możliwe jest także zawarcie polisy w zakresie odpowiedzialności cywilnej.
Chroni ona finanse ubezpieczonego w sytuacji, kiedy nieumyślnie wyrządził szkodę osobie trzeciej lub rzeczy, która do niej należy.
Wszelkie roszczenia, które mogą wyniknąć w związku z takim zdarzeniem przeniesione są na towarzystwo ubezpieczeniowe. Górną granicą odpowiedzialności ubezpieczyciela jest suma ubezpieczenia.
Student na praktykach
Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 12 sierpnia 1991 r. w sprawie studenckich praktyk zawodowych reguluje kwestię dotyczącą objęcia praktykanta ubezpieczeniem NNW.
Zgodnie z zapisami w tym dokumencie uczelnia państwowa kierująca swoich studentów na bezpłatne praktyki jest zobligowana do pokrycia ze środków przeznaczonych na działalność dydaktyczną kosztów ubezpieczenia uczestników praktyk od następstw nieszczęśliwych wypadków. Uczelnie prywatne ustalają zasady ubezpieczenia w swoich wewnętrznych regulaminach.
Trochę inaczej kwestia ta wygląda, kiedy student nie jest kierowany na praktyki przez uczelnię, a poszukuje ich samodzielnie.
W takim wypadku, ponieważ ubezpieczenie NNW nie jest ubezpieczeniem obowiązkowym, również we własnym zakresie powinien wykupić polisę NNW.
Nierzadko to instytucje organizujące praktyki nakładają na ich uczestników obowiązek posiadania dodatkowego ubezpieczenia w zakresie następstw nieszczęśliwych wypadków.
Tym bardziej jest to uzasadnione, kiedy w ramach odbywania praktyk student wykonuje prace techniczne i obsługuje urządzenia. Brak doświadczenia w połączeniu z nie zawsze wystarczającym nadzorem prowadzących praktyki zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia nieszczęśliwego wypadku.
Dodatkowym wymogiem, który może zostać nałożony na praktykanta jest ubezpieczenie w zakresie OC.
Jeśli praktyki odbywają studenci medycyny, fizjoterapii, pielęgniarstwa, ratownictwa medycznego, a nierzadko także prawa i administracji organizator praktyk może nałożyć na ich uczestników obowiązek posiadania dodatkowego ubezpieczenia OC.
Niezależnie od wymagań, jakie nakładane są na studentów w trakcie nauki, bądź odbywania praktyk, ubezpieczenie się – nawet na własną rękę – z pewnością zapewni studentowi komfort pokrycia ewentualnych kosztów związanych z wystąpieniem nieszczęśliwego wypadku lub nieumyślnym wyrządzeniem szkody osobie trzeciej.
Sylwia Krukowska